Avusturya – Viyana

Başkent: Viyana

Önemli şehirler: Graz, Linz, Salzburg, Innsbruck

Nüfus: 8,1 Milyon Yüzölçümü: 83,870 km2. Ülke telefon kodu: +43

Türk Büyükelçiliği: +43 1 505 73 38 Para Birimi: Euro

Avusturya’da vergi iadesi alabilmek için bir mağazada harcamanız gereken minimum tutar: 75 €

Avusturya’da Almanca konuşuluyor. Grüss Gott, Servus (Merhaba) gibi kendilerine has kelimeler de var.

Avrupa’nın ortasında sıkışıp kalmış olan Avusturya nüfus ve yüzölçümü olarak Türkiye’nin yaklaşık onda birine eşit. %64’ü Alplerin tekelindeki ülke dokuz eyaletten oluşuyor ve başkenti Innsbruck olan Tirol bunlardan biri. En yüksek noktası Alplerdeki Grossglockner (3797 metre) olan Avusturya aynı zamanda valsin doğduğu ülke. Osmanlılar Viyana’yı “Altın Elma” olarak adlandırmışlar ve Viyana’yı kuşatmaları Avusturyalıları derinden etkilemiş. Viyana’ da Türkengasse (Türk Sokağı), Türken Schanz Parkı, Türkenhof (Türk Avlusu) gibi isimler var. Bugün Viyana’da 100 binin üstünde Türk yaşıyor ve bunların arasında çok sayıda Yozgatlı var. O yüzden Viyanalılar Yozgat isimli bir ülke var zannediyorlar!

İNTERNETTE SÖRF

www.vienna.info, www.wieninternational.at, www.wien.info şehirle ilgili kapsamlı bilgi veren siteler. Avusturya’daki kumarhanelerin adreslerini www.casinos.at sitesinden bulabilirsiniz. Sigmund Freud Müzesi ile ilgili ayrıntılı bilgi www.freud-museum.at adresinde mevcut.

VİYANA KLASİK MÜZİĞİN BEŞİĞİ

Gerçek Viyana’lı Avusturya’lı değil, daha çok bir kokteyldir. Anneannenin Macar, babaannenin Polonyalı, dedenin Romen olduğu bir melezdir. Buna çok fazla şaşırmamak lazım. Ne de olsa Avrupa’nın büyük bir kısmında 600 yıl kadar hüküm sürmüş çok uluslu görkemli Habsburg İmparatorluğu’nun çocukları bunlar.

KAHVE YEMEN’DEN GELİR

Yemen Valisi Özdemir Paşa 450 yıl önce İmparatorluğun başkenti İstanbul’a kahverengi çekirdekler yollamış. ‘Kahve Yemen’den gelir’ atasözü de bu vesileyle Türkçe’deki yerini almış. Başarısızlıkla sonuçlanan II. Kuşatmadan sonra Viyana kapılarından dönmek zorunda kalan Türkler yanlarında götürdükleri bu çekirdekleri çuvallarıyla beraber geride bırakmışlar. Esir düşen Osmanlı askerleri Avusturyalılara yepyeni bir lezzetin kapılarını aralamışlar.