İnnsbruck

1964 ve 1976 yıllarında Kış Olimpiyatları’na ev sahipliği yapan Innsbruck,

Kışın kayakçıların, yazın ise doğa düşkünlerinin ve golfçülerin uğrak noktası.

Roma döneminde ticaret yollarının kesişme noktasında yer alan şehrin adı “Inn nehri üzerindeki köprü” anlamına geliyor.130 bin kişilik bir nüfusa sahip Innsbruck’un tam merkezde yer alan eski kısmı çok güzel. Şehrin arkasında görkemli bir fon oluşturan Nordkette dağları, eski yapıların bulunduğu bu bölgeye ayrı bir hava katıyor.

İNTERNETTE SÖRF

Şehirle ilgili bilgi alabileceğiniz güzel web siteleri var: www.innsbruck.info, www.innsbruck-reservierung.at, www.ski-innsbruck.at, www.kultur.tirol.at, www.innsbruck-information.at bunlardan bazıları.

ULAŞIM

Şehirde ulaşım Strassenbahn dedikleri tramvaylarla sağlanıyor ve bilet fiyatı 1,60 Euro. Günlük ücreti 22 Euro olan Innsbruck Card ise ulaşım araçlarından, müze girişlerinden ve teleferikten ücretsiz veya indirimli faydalanma imkanı sağlıyor. Türkiye’de taksi fiyatlarından sakın şikayet etmeyin, Innsbruck’ta taksimetre açılış fiyatı 4,80 Euro. Havaalimanının merkeze sadece 4 km. uzakta olduğu Innsbruck’a Viyana aktarmalı uçabilirsiniz. Tren sevenlerdenseniz, Viyana’ya beş saat uzaklıktaki bu şehre 50 Euro karşılığında gidebilirsiniz. Ayrıca, Münih Havalimanı’ndan araçla iki buçuk saatlik bir yolculuk sonrası, Innsbruck’taki kayak pistlerine ulaşmanız mümkün.