Barselona

Barselona, İspanya’nın 17 özerk bölgesinden biri olan Katalanya’nın başkenti. Barselona deyince akla, yaşamın tadını çıkarma konusunda uzman insanlar, Akdeniz cıvıltısı, tapas barlar, La Rambla’da piyasa yapan yığınlar ve şehrin adeta sembolü olan La Sagrada Familia (Kutsal Aile) Katedrali geliyor. Güneşin yıl boyunca ısıttığı, doğanın cömertçe davrandığı bu kent 1992 Olimpiyatları dolayısıyla yapılan makyajın ardından, dünyanın en güzel şehirleri arasında kendine sağlam bir yer edindi. Hayatını Barselona’yı birbirinden muhteşem eserlerle donatmaya adamış Antoni Gaudi’nin katkılarını da unutmamak lazım. Yeryüzünde bir isimle bu kadar özdeşleşmiş olan kaç şehir var ki?

Yüzyıllarca düşman korkusuyla surların içine mahkum edilen Barselona, 1854’den sonraki büyüme (Eixample) çerçevesinde, ızgara bir planla geniş bulvarlara, büyük meydanlara ve modern binalara kavuşmuş. Devrin zengin elitlerinin yeni olana verdikleri destekle, hem kendi evleri hem de kamu binaları Art Nouveau’nun Katalan versiyonu olan ‘Modernisme’nin etkisinde kalmışlar. Ortaya da dünyanın en fazla Art Nouveau binasına sahip olmakla övünen kenti çıkmış.

ULAŞIM

El Prat havalimanı şehirden 13 kilometre uzaklıkta. 2,30 € verip RENFE (www.renfe.es) treniyle 23 dakikada şehrin göbeğinde olabilirsiniz. Taksiyle şehir merkezine giderseniz, 20-25 € civarında tutuyor. Trenle Madrid 5-9 saat, Sevilla 10-12 saat sürüyor. Şehir içinde çok iyi bir metro (www.tmb.net) ağı var. Bir bilet 1,15 €, onlu kombine bilet ise 6,30 €. Taksi için Radio Taxi’yi 93 225 00 00 numaradan arayabilirsiniz.