Bosna Hersek

Başkent: Saraybosna

Önemli şehirler: Mostar, Bihac

Nüfus: 3,85 Milyon

Yüzölçümü: 51,129 km2.

Ülke telefon kodu: 387

Şehir telefon kodları: Saraybosna 033, Mostar 036

Türk Büyükelçiliği: + 387 33 445 260

Para Birimi: Konvertibilna Marka ya da BAM. 1 € = 1,95 KM

Bosna Hersek’te vergi iadesi yok.

Konuşulan dil: Boşnakça

Boşnakça bazı kelimeler Da (Evet), Ne (Hayır), Zdravo (Merhaba), Dovidjenja (Hoşça kal), Oprostite(Pardon), Molim (Lütfen), Hvala (Teşekkür Ederim), Koliko Kosta (Fiyatı ne?), Toaleti (Tuvalet)

1463’te Osmanlı topraklarına katılan Bosna Hersek, 1878’deki (Eskilerin Hicri takvimle 93 Harbi dedikleri savaş) Rus yenilgisinin ardından Avusturya Macaristanİmparatorluğu’nun egemenliğine geçmiş. 1929’da yeni kurulan Yugoslavya’nın bir parçası olmuş. 1991’de bağımsızlıklarını ilan etmişler ama ardından Sırp katliamları başlamış. Müslümanların Katolik Hırvatlar ve Ortodoks Sırplarla bir arada yaşadıkları Bosna Hersek’te her biri sekiz aylık dönemler için görev yapan üç ayrı cumhurbaşkanı var. Kendilerini Türklerle kardeş olarak gören Müslüman Boşnakların dilleri Sırpça ve Hırvatça ile hemen hemen aynı. Ülkenin yüzde 48’i Boşnak, yüzde 14’ü Hırvat ve yüzde 37’si de Sırplardan oluşuyor. Şu an %51’i Müslüman Hırvat Federasyonu’na, %49’u ise Sırp Cumhuriyeti’ne ait olan Bosna Hersek, Nobel ödüllü yazar Ivo Adric, ünlü müzisyen Goran Bregovic, sinemacı Emir Kusturica ve başarılı basketbolcularıyla tanınıyor.

İNTERNETTE SÖRF

www.sarajevo-tourism.com,

www.zemaljskimuzej.ba,

www.greenvisions.ba,

www.hercegovina.ba,

www.hiddenbosnia.com,

www.bhtourism.ba

ULAŞIM

THY Saraybosna’ya uçuyor. İsterseniz dönüşü Hırvatistan üzerinden Zagreb’ten yapabilirsiniz. Saraybosna’nın küçük havalimanı şehre yirmi dakika mesafede bulunuyor. Taksi 20 KM civarında tutuyor.İçindeki tek free shop da fiyatlar gayet uygun. Saraybosna’da tramvay var ve insanların çoğu para vermeden seyahat ediyor! Taksiler çok ucuz, taksimetreleri yoksa, binmeden önce pazarlık yapın. Mostar’a gidecekseniz, şoförlü araba kiralayın. Saraybosna’da Albatros Travel (albatros@bih.net.ba) ile temasa geçebilirsiniz.

ALIŞVERİŞ

Türkiye’den gidenler için Bosna Hersek’te alacak bir şeyler bulmak biraz zor, çünkü hediyelik eşyalarımız o kadar aynı ki! Ayrıca bir çok Türk firmanın Saraybosna’da mağazası bulunuyor. Başçarşı (Bascarsıja) ve yakınında bol miktarda hediyelik eşya satan dükkan var. Bakır, mücevher, ve halı alabilirsiniz.