Budapeşte

Başkent: Budapeşte

Önemli şehirler: Eger, Pecs, Siofok

Nüfus: 10 Milyon

Yüzölçümü: 93,000 km2.

Ülke telefon kodu: 36

Şehir telefon kodları: Budapeşte 01

Türk Büyükelçiliği: +36 1 344 50 25

Para Birimi: Forint (HUF ya da Ft) 1 € = 237 Ft

Macaristan’da vergi iadesi alabilmek için bir mağazada harcamanız gereken minimum tutar: 44,001 Ft (Yaklaşık 185 €)

Konuşulan dil: Macarca.

Macarca bazı kelimeler Igen (Evet), Nem (Hayır), Jo napot kivanok (Resmi)/ Szia veya Szervusz (Samimi)(Merhaba), Viszontlatasra(Resmi)/ Szia veya Szervusz (Samimi) (Hoşça kal), Bocsanat (Pardon), Kerem (Lütfen), Köszönöm (Teşekkür Ederim), Mennyibe kerül? (Fiyatı ne?), Toalett(Tuvalet), Nök (Kadın), Ferfiak (Erkek)

Budapeşte, tarih boyunca Viyana’nın gerisinde kalmanın ezikliğini yaşamış, şimdi ise güzelliğinin bilincinde ve başkaldırıp meydan okuyor, en büyük destekçisi ise her yıl sokaklarını arşınlayan milyonlarca turist. Şehir gündüz çok güzel ama Tuna Nehri’nin iki yakasını birleştiren köprülerde karşılaştığınız manzara, gecenin ışıltısıyla birleşince, Budapeşte peri masallarının başkentliğine soyunuyor. Kışın çok soğuk olan bu tarihi şehrin soğuğuna bile aşık olabilirsiniz, bu konuda en büyük yardımcınız ise geleneksel içkileri; Palinka ve fonda duyduğunuz çigan müziği…

ŞEHRİN İPUÇLARI

Budapeşte’deki Türk Hamamları çok meşhur. Gellert (Szent Gellert ter 1, Tel: 889 55 00) en iyilerinde biri.Szechenyi (Allatkerti üt 11, Tel: 363 32 10) ise havuz şeklinde ve açık havada bulunuyor.