Çek Cumhuriyeti-Prag

Başkent: Prag

Önemli şehirler: Brno, Ceske

Nüfus: 10,250 Milyon

Yüzölçümü: 78,864 km2.

Ülke telefon kodu: 420

Türk Büyükelçiliği: +420 224 311 402

Para Birimi: Koruna (CZK) 1 € = 25 CZK

Çek Cumhuriyeti’nde vergi iadesi alabilmek için bir mağazada harcamanız gereken minimum tutar: CZK 2,000 (Yaklaşık 80 €)

Konuşulan dil: Çekçe

Çekçe bazı kelimeler Ano (Evet), Ne (Hayır), Dobry den/ Ahoj (Merhaba), Na shledanou (Hoşça kal), Prominte (Pardon), Prosim (Lütfen), Dekuji (Teşekkür Ederim), Kolik to stoji (Fiyatı ne?), Zachody/ WC/ Toalety (Tuvalet)

Çek Cumhuriyeti’nin 1993’ten beri katettiği mesafe gerçekten takdire layık. Ülkenin başkenti olan Prag (Praha), Orta Bohemya’daki Vltava Nehri’nin iki yakasında kurulmuş. KöprülerŞehri de denilen bu büyülü şehrin tarihi M.Ö. 4000’ li yıllara dayanıyor. O dönemde Alman ve Kelt boylarının yaşam yeri olan şehre, 600’lü yıllarda Slavlar yerleşmiş. Bu yıllarda Büyük Moravya İmparatorluğu’nun bölgeyi ele geçirmesiyle Hristiyanlık halk arasında yayılmaya başlamış. Noel şarkılarında adı geçen Kral Wenceslas ülkenin koruyucu azizi ve Çek dilinde adı svaty Vaclav olarak geçiyor. Dolayısıyla bizdeki Mehmet gibi Vaclav da onlarda bol miktarda piyasaya sürülmüş bir isim.Ülkenin Altın Çağı’nda adı geçen iki kral var: IV. Charles (1346-1378) ve II.Rudolf (1576-1612). IV. Charles döneminde Prag, devrin en önemli şehri haline gelmiş.

PRAG

Biblo gibi bir şehir olan Prag, görkemli tarihinden aldığı güçle, herkesi olduğu gibi Hitler’i de etkilemiş, Hitler’in savaşta bombalatmadığı iki şehirden biri olarak, güzelliklerini günümüze taşımış.

ALIŞVERİŞ

Bohemya cam ve kristallerinden almadan dönmeyin. Stare Mesto Pazarı keyifle dolaşabileceğiniz bir açık pazar. Çeşitli tahta oyuncaklar, el yapımı kuklalar, porselen ve seramik işleri, ünlü Çek içkisi Becherovka, buzdolabı süsleri hediyelik eşya seçenekleriniz arasında.

İNTERNETTE SÖRF

www.czechtourism.com

www.idos.cz

www.prague-info.cz

www.praguetv.cz