Edinburg

Sir Walter Scott’un “Benim biricik romantik şehrim” diye nitelendirdiği Edinburgh, Avrupa’nın sihirli şehirlerinden birisi. Tepede yer alan 12. yüzyıldan kalma kalesi, pubları, müzeleri, görkemli binaları ve ağustos ayında düzenlenen festivali ile tanınan şehir her sene yaklaşık bir milyon misafire ev sahipliği yapıyor.

İskoçya deyince herkesin aklına ayrı bir ülke geliyor, oysa yeşilin yerleşik düzene geçtiği bu yer İngiltere’nin kuzeyinde bulunan bir bölge. İskoçya, Kuzey İrlanda, Galler ve İngiltere ile birlikte “Birleşik Krallık” ı oluşturuyor.

ULAŞIM

İngiliz Havayolları ile Londra bağlantılı olarak Edinburgh’a uçabilirsiniz. İstanbul Londra uçuşu yaklaşık dört saat sürüyor. İkinci uçuş ise bir saat on beş dakika civarında. Edinburgh Havalimanı şehir merkezine yaklaşık 13 km. mesafede. 3,40 £ verdiğinizde Airline 100 otobüsleriyle şehre gidebilirsiniz. Havalimanından taksi yaklaşık 12-15 £ tutuyor. Şehirde her şey yürüyüş mesafesinde, sadece arada bir yokuşlar var. Taksi için 0131- 228 25 55’i arayın.