Endülüs

Endülüs İspanya’nın bizim kültürümüze benzer izler taşıyan bir bölgesi. Eski camilerin müslümanlık motifleri muhafaza edilerek kiliselere çevrildiği, bizde de kullanılan bazı Arapça sözcüklerin gündelik dile girdiği, flamenkosu dünyaca meşhur Endülüs, folklorik açıdan büyük bir zenginliğe sahip.

711 yılında, Tarık bin Ziyad, adını taşıyan Cebelitarık Boğazı’ndan, peşinde ordusu İber Yarımadası’na geçer, sonra da gemileri yakar, artık geriye dönüş yoktur. Dönmedikleri gibi 800 yıl kalır Araplar bugünün İspanya’sında. 1492 yılı hem Arapların, hem Musevilerin sonu olur. Evlenip güçlerini birleştiren Kraliçe İsabel ile Kral Ferdinand paralarına ve mallarına el koydukları Musevileri ülkeden atarken bir tek II.Bayezid onlara sahip çıkar, hepsini Osmanlı topraklarına getirir. Araplara da Avrupa Kıtası’na veda düşer bu sahnede. Kralla kraliçenin desteğini ve rüzgarı arkasına alan Kristof Kolomb ise Hindistan diye yola koyulup, soluğu yeni dünya Amerika’da almıştır bile…

ULAŞIM

Iberia Hava Yolları (0-212-4688018) her gün Barcelona aktarmalı olarak Sevil’e uçuyor. THY ile Madrid’e kadar gidip, Atocha Tren İstasyonu’ndan kalkan hızlı trenle 1 saat 45 dakikada Kordoba’da, 2,5 saatte de Sevil’de olabilirsiniz. Madrid Sevil arası 538 km. Hızlı tren gidiş dönüş bileti yaklaşık olarak 130Euro. Sevil’den otobüsle Kordoba iki saat sürüyor. Oradan da 166 kilometre mesafedeki Granada’ya iki buçuk saatte varılıyor. Yolda da çok güzel ortaçağ kaleleri görüyorsunuz. Endülüs şehirlerinde metro yok. Taksi açılış fiyatı 1,20 Euro civarında ve mesafeler yakın olduğundan ödediğiniz rakam 5-10 Euro kadar.