İspanya

Başkent: Madrid Önemli şehirler: Barselona, Granada, Sevil, Valencia

Nüfus: 43 Milyon Yüzölçümü: 505,000 km2. Ülke telefon kodu: 34

Türk Büyükelçiliği: +34 913 19 80 64 Para Birimi: Euro

İspanya’da vergi iadesi alabilmek için bir mağazada harcamanız gereken minimum tutar: 90 Euro

Konuşulan dil: İspanyolca, Katalanca, Bask ve Galiçya dilleri. İspanyolca bazı kelimeler Si (Evet), No (Hayır), Hola (Merhaba), (İyi Günler), Adios (Hoşça kal), Perdon (Pardon), Por favor (Lütfen), Gracias (Teşekkür Ederim), Cuanto cuesta/ vale?(Fiyatı ne?), Servicios / Aseos(Tuvalet), Hombres (Erkekler), Mujeres (Kadınlar), De nada (Rica ederim), Que tal? (Nasılsın?)

İber Yarımadası binlerce yıl boyunca büyük güçleri cezbetti. İÖ 11. yüzyılda Fenikeliler İber Yarımadası’nda kolonilerini kurdular. Ardından, Yunanlılar, Kartacalılar, Romalılar ve Vizigotlar geldi. 711 yılında Arapların dönemi başladı ve1492’ye kadar sürdü. İspanya 16. ve 17. yüzyıllara sömürgeleriyle damgasını bastı. Orta ve Güney Amerika’da Brezilya ve birkaç ufak yer dışında her ülke İspanyol sömürgesi haline geldi.

MADRİD

İspanya’nın en büyük iki şehri olan Madrid ve Barselona arasında bir kıyaslama yapmamı istediklerinde, düzenli, şaşırtıcı olmayan ve tipik bir Avrupa şehri görmek istiyorsanız başkent Madrid, çılgın, sıra dışı ve unutulmayacak bir şehir içinse Katalanya bölgesinin başkenti, ülkenin de ikinci büyük şehri olan Barselona diyorum. Madrid İstanbul sonrası gidilen Ankara’nın dinginliğini hatırlatıyor insana.

ULAŞIM

Madrid’de toplu taşıma gayet uygun fiyatlı. Onluk metro biletleri 5,80 €’ya satılıyor. Madrid Card (www.madridcard.com) şehiriçi taşımada sınırsız seyahat imkanı, müzelere ücretsiz giriş ve bir sürü indirim sağlıyor. Üç günlüğü 55 €. Havalimanı’ndan şehir merkezine metro var, taksiyle giderseniz, 15-20 €’yu gözden çıkarmanız lazım. Taksi için 91 405 1213’ü arayabilirsiniz.