İtalya, Roma

Başkent: Roma Önemli şehirler: Milano, Floransa, Napoli, Venedik

Nüfus: 58,5 Milyon Yüzölçümü: 301,230 km2. Ülke telefon kodu: 39 Şehir telefon kodları: Roma 06, Milano 02, Floransa055, Venedik 041, Napoli 081

Türk Büyükelçiliği: +39 06 446 99 33 Para Birimi: Euro

İtalya’da vergi iadesi alabilmek için bir mağazada harcamanız gereken minimum tutar: 155 €

Konuşulan dil: İtalyanca. İtalyanca bazı kelimeler Si (Evet), No (Hayır), Buongiorno, Ciao (Merhaba), Arrivederci, Ciao (Hoşça kal), Mi scusi (Pardon), Per favore (Lütfen), Grazie (Teşekkür Ederim), Quanto costa? (Fiyatı ne?), Gabinetti/ Bagni (Tuvalet), Donne (Kadın), Uomini( Erkek), Sta scherzando! (Dalga geçiyorsun!)

İtalya’nın Fransa ve İspanya ile birlikte dünyada en çok turist çeken ülkelerden biri olması tesadüf değil. Venedik’te gondola biner, Milano’da en şık butiklerde alışveriş yapar, Vatikan’da büyülenir, Sardinya’nın kumsallarında güneşi içinize çeker, Pompei’de geçmişe döner, Dolomitilerde kayak yapabilirsiniz. Ülkede herkese ve her keseye uygun o kadar çok alternatif var ki.

Ülkenin 8000 kilometre uzunluğunda sahilleri ve 21 Milli Parkı bulunuyor. Çizmenin yaklaşık yüzde 75’i dağlık.

İNTERNETTE SÖRF

www.romaturismo.com,
www.comune.roma.it,
www.vatican.va,
www.romaonline.net,
www.enit.it,
www.initaly.com,

ROMA’NIN GÖZDELERİ

Pantheon

Pantheon, M.Ö 27 yılında Atium Savaşı zaferi için bütün tanrılara şükretmek amacıyla Augustus’un damadı M.Agrippa tarafından yaptırılmış. Daha sonra bir yangına kurban gidince, İmparator Hadrian M.S 118’de yeniden inşa ettirmiş. 43 metre çapındaki kubbesi ve ortasındaki tek ışık kaynağı olan açıklığıyla, Roma mimarisinin bir harikası olarak bugünlere kalabilmiş. Bunun sebebi, Bizans İmparatoru Foca’nın M.S 608’de Pantheon’u, Papa IV. Bonifacio’ya bağışlaması ve Papa’nın da tapınağı Meryem Ana’ya adanmış bir kiliseye çevirmiş olması. Dapdar Orta Çağ sokaklarından bu meydana çıktığınızda, böyle devasa eserle karşılaşmak Roma’nın hoş bir sürprizi. Roma’yı bir açık hava müzesi olarak gezmeniz lazım. Her yerinde antik çağlardan kalma bir eser, çeşmeler, her biri bir sanat eseri olan kiliseler var. Üstelik çoğu da ücretsiz.

Trevi Çeşmesi

Nicola Salvi sadece Türklerin “Aşk Çeşmesi” diye tanımladığı Trevi Çeşmesi’ni 1762’de tamamlanmış. O zamanlarda sanat eserlerinde tabiatı ve mitolojiyle ilgili konuları yansıtmak modaymış. Trevi bunun en güzel örneklerinden biri. Buraya gelen herkes Roma’ya yeniden dönmek için sırtını çeşmeye dönüp sağ elinle sol omuzunun üstünden çeşmeye parayı atıyor. Gelen Türkler ise aşk ile ilgili dilek tutup para atıyor. Siz içinizden ne geliyorsa onun için dilek tutun. Önemli olan bir dileğinizin, umudunuzun olması!

İspanyol Merdivenleri (Piazza di Spagna)

Artık Via Sistina’ya gidip, İspanyol merdivenlerinin tepesine çıkabilirsiniz. Tam karşınızda moda dünyasının merkezi sayılan Via Condotti’yle, ona paralel şık alışveriş sokakları bulunuyor. En ünlü İtalyan moda yaratıcılarının mağazaları bu alanda ve dünyanın her tarafından gelen turistlerle dolup taşıyor! Armani, Valentino, Prada, Gucci, Ferre, Versace, Fendi, Biagiotti, Ferragamo, Trussardi sizleri bekliyor.

VATİKAN

Vatikan, Roma kenti sınırları içinde bulunan, dünyanın en küçük ülkesi. İtalya Birliği’nin kuruluşuna kadar Papalık Orta İtalya’ya egemenmiş. 1871’de İtalyan ordularının Roma’yı işgal edip başkent ilan etmesi, İtalya yönetimi ile Papalık arasında çatışmalara yol açmış. Bu çatışmalar 11 Şubat 1929’da imzalanan Laterano Anlaşması ile sona ermiş. Anlaşmada Vatikan Devleti’nin sınırları çizilmiş. Papanın ruhani bir görevden başka bir görevi olmadığına karar verilmiş.

Aziz Pietro (Piyer) Hz. İsa’nın 12 havarisinin en önemlisiydi. Hz. İsa dinin prensiplerini vaazlarında açıklar ve 12 havariye bu dini yayma görevini verir. Prensipleri çok kısaca: Tanrıdan başka kimseye tapmayacaksın, Tanrının huzurunda hepimiz eşitiz, zengin ile fakir arasında, köleyle serbest insan arasında fark yoktur ve yaşamdaki en önemli görevimiz sevmektir. Bu prensipler bugün gayet normal sayılabilir, ancak o zamanın Roma’sında imparatorlar tanrılaşmış durumdaydı “Tanrıdan başka kimseye tapmayacaksın’’ demek imparatorluğun temelini sarsmak anlamına geliyordu. Dolayısıyla dinin gelişmesini önlemeye çalışmışlar.