İtalya’nın Göller Bölgesi

Dünyadaki cennet yıllardır aynı yerde ziyaretçilerini ağırlıyor. Malpensa Havalimanı’ndan Milano’ya gitmek bir saat, Göller Bölgesi diye geçen cennete ise sadece kırk beş dakika. Vardıktan sonrası tam bir görsel ziyafet.

Como Gölü

Como güzelliğini iki farklı dönemin peyzaj mimarlarına borçlu. Düzen meraklısı Rönesans İtalyan mimarisi, doğal vahşiliğin ön plana çıkarıldığı 19. yüzyıl İngiliz bahçelerinin tarzıyla karışınca ortaya ilginç bir kombinasyon çıkmış. Begonvillerin yazın mor salkımlarla yarıştığı bahçelerde zeytin ve meyve ağaçları güzelliğe katkıda bulunuyor. Como’nun ihtişamından etkilenenlerden biri de La Traviata operasını burada besteleyen Verdi olmuş.

NEREDE YENİR?

San Fedele Meydanı’ndaki Barbarossa ve voltaja adını veren Como’lu Alessandro Volta’nın adını taşıyan meydandaki Posta Restoran deneyebileceğiniz yerlerden.

Maggiore Gölü

Maggiore, 212 km2 lik alanıyla İtalya’nın Garda’dan sonra ikinci büyük gölü. Göl kenarı zengin Borromeo ailesi sayesinde 15. yüzyıldan itibaren kaleler, kiliseler ve villalarla donatılmış. Saraylar ve görkemli bahçelerle renklendirilmiş olan Borromee adaları göldeki en önemli turistik noktalardan. Üç adadan en güzeli olan Bella Adası eskiden bir balıkçı köyüyken, Napolyon’un da kaldığı barok bir saray ile süslenince gözde bir yer haline gelmiş. Adanın adı 16. yüzyılda yaşamış olan Kont Carlo III Borromeo’nun karısı İsabella’dan geliyor. Karısına bir saray ve muhteşem bahçeler inşa eden kaç kişi var ki tarihin yaprakları arasında? Isola dei Pescatori (Balıkçılar Adası) ve Isola Madre (Anne Adası) Bella’dan sonra ziyaret edebileceğiniz diğer adalar.

Orta Gölü

Bir dağ sırasının Maggiore Gölü’nden ayırdığı Orta diğer üç göle göre daha az ziyaretçinin gittiği bir yer. Bu da kalabalık yaz aylarında bir avantaja dönüşebiliyor. Eğer Stresa tarafından geliyorsanız, Gignese’ye gidin. 700 m. yüksekten Maggiore Gölü’nün tadını çıkarabilirsiniz. Daha sonra yeşilin hakim olduğu Armeno’dan Orta’ya inin, sahile ulaştığınızda kendinizi Orta San Giulio’da bulacaksınız.

Garda Gölü

Bölgedeki en büyük aynı zamanda en temiz göl olarak nitelendirilen Garda, 50 km. uzunluğunda ve 1 ile 16 km. arasında değişen bir genişliğe sahip. Başlangıç noktanız tarihi Sirmione olsun. Buradaki kalıntılar “Carpe diem” felsefesinin yaratıcısı Romalıların yüzyıllar önce bu göllerin keyfini sürdüğünü gösteriyor. Kasaba halkı zeytin ve servi ağaçlarının gölgesine sığınmış, İ.S.1. yüzyıla ait villalardan birinin, devrin ünlü şairi hedonist Catullus’a ait olduğunu fısıldıyor.