Lüksemburg

Başkent: Lüksemburg Şehri

Önemli şehirler: Diekirch, Echternach, Vianden

Nüfus: 474,000

Yüzölçümü: 2,586 km2.

Ülke telefon kodu: 352

Türk Büyükelçiliği: +352 44 32 81

Para Birimi: Euro

Lüksemburg’da vergi iadesi alabilmek için bir mağazada harcamanız gereken minimum tutar: 74 €

Konuşulan dil: Lüksemburg Dili, Fransızca, Almanca.

Fransızca bazı kelimeler Qui (Evet), Non (Hayır), Bonjour (Merhaba), Au revoir (Hoşça kal), Excusez-moi (Pardon), S’il vous plait (Lütfen), Merci (Teşekkür Ederim), C’est combien? (Fiyatı ne?), Toilettes, WC(Tuvalet), Femmes (Kadın), Hommes (Erkek)

AZ BİLİNEN LÜKSEMBURG ŞEHRİ

1000 yıllık başkent sadece 82 bin kişilik bir nüfusa sahip olsa da sanat müzeleri ve galerilerle dolu. Place d’Armes ve Place Guillaume diye geçen iki meydan şehrin tarihi kısmını oluşturuyor. Şehrin yüksek noktalarından Petrusse ve Alzette nehirlerinin hoş manzarası var.

ULAŞIM

Lüksemburg Findel Havalimanı başkente 6 km. uzaklıkta bulunuyor. Şehir merkezine 1,50 € ödeyerek 9 numaralı otobüsle 30 dakikada gidebilirsiniz. Taksi 20 € tutuyor. Taksi için 405 252’yi arayabilirsiniz. Ülkenin Luxair (www.luxair.lu) isimli bir havayolu şirketi var. Trenle (www.cfl.lu) Brüksel (29 €) 2, 5 saat, Amsterdam (50 €) 5, 5 saat, Paris de (47 €) 4 saat sürüyor. Şehirde her şey yürüme mesafesinde, otobüsler ise 1,20 €.

NEREDE YENİR?

Servis ve vergi faturaya eklendiği için Lüksemburg’da bahşiş vermeye gerek yok. Ülkenin en iyi şarapları Pinot Gris ve Gewürztraminer. Bira olarak da Mousel ve Simon Dubbel Donkers’ı deneyin.