Selanik İzmir’in İkizi

Thermaikos Körfezi’nin Gelini diye tanımlanan Selanik, Bizans zamanında İstanbul’dan sonra gelen en önemli ikinci şehirmiş, bugün gene ikincilik Makedonya Bölgesi’nde bulunan bu şehirde, bu seferki rakibi ise adını Bilgelik Tanrıçası Athena’dan alan Atina. Bölgenin tarihine damgayı, fetihleri esnasında 35.000 kilometrenin üzerinde yol kateden Büyük İskender basmış. 33 yıllık yaşamını o zaman için bilinen dünyanın yüzde 90’ının fatihi olarak noktalamış, Anadolu’yu da Helenleştirmiş. İskender’den günümüze miras kalan yerlerden bir tanesi ise adını taşıyan İskenderun.

Geçtiği her yeri imparatorluğuna dahil eden tarihin bu büyük lideri Anadolu’da bir tek yeri fethedememiş, o da Antalya’daki Termessos. Bakmış şehir dağların tepesinde, halkı da savaş düşkünü, bir antlaşma imzalamış onlarla ve yol(culuğ)una devam etmiş.

ULAŞIM

İstanbul’dan yaklaşık 680 km. uzaklıkta bulunan Selanik’e otobüsle Gümülcine (Komotini) ve Kavala üzerinden dokuz saat içinde ulaşabiliyorsunuz. İstanbul İpsala 3,5 saat sürüyor. Sınırdan Gümülcine’ye bir saatte varıyorsunuz ve Selanik’e 270 km. yolunuz kalıyor. Kavala Selanik arası ise 165 km ve iki saat sürüyor. Kavala’dan İstanbul’a ulaşmak için 460 km. yol katetmeniz gerekiyor. Yolda meşhur Yunan kurabiyelerinden almak için mola vermeyi unutmayın. Olympic Hava Yolları da haftanın iki günü İstanbul’dan Selanik’e uçuyor. Macedonia Havalimanı şehre yarım saat mesafede bulunuyor.

ALIŞVERİŞ

Vaktinde Assos’ta da yaşamış olan ünlü filozof Aristo’nun adını taşıyan meydanın yakınındaki Tsimiski Caddesi ve civarındaki sokaklar Selanik’te alışveriş için ideal yerler.