Slovenya

Başkent: Ljubljana

Önemli şehirler: Celje, Kranj, Maribor

Nüfus: 2 Milyon

Yüzölçümü: 20,273 km2.

Ülke telefon kodu: 386

Şehir telefon kodları: Ljubljana 01

Türk Büyükelçiliği: +386 1 236 41 50

Para Birimi: Euro

Slovenya’da vergi iadesi alabilmek için bir mağazada harcamanız gereken minimum tutar: 50 €

Konuşulan dil: Slovence

Slovence bazı kelimeler Da / Ja (Evet), Ne (Hayır), Pozdravljeni/ Zdravo (Merhaba), Nasvidenje (Hoşça kal), Oprostite(Pardon), Prosim (Lütfen), Hvala (Teşekkür Ederim), Koliko Kosta (Fiyatı ne?), Stranisce (Tuvalet), Zenske (Kadın), Moski (Erkek), Jaz sem…(Adım…)

Yugoslavya’nın ayrılmasıyla ortaya çıkan altı ülkeden en zengini olan Slovenya uyguladığı liberal politikalar sayesinde bölünmenin ve Komünizm sonrası dönemin zorluklarını yaşamadı. Hem NATO’ya hem de 2004 yılında AB’ye üye oldu. Slovenler Avrupa’nın ilk demokrasisine sahip olduklarını iddia ediyorlar. 7. yüzyılda Karintiya Düklüğü’nü kuran ataları asillerin değil, sıradan insanların oylarıyla seçilirmiş, hatta Thomas Jefferson Amerikan Bağımsızlık Bildirgesi’ni hazırlarken bunu göz önünde bulundurmuş. Ülke Ocak 2007’de Euro’ya geçen ilk doğu bloğu ülkesi oldu. Slovenya’da aynı gün içinde Alp Dağları’nda keyif yapıp Akdeniz’de yüzebilirsiniz.

İNTERNETTE SÖRF

www.slovenia-tourism.si

www.matkurja.com

www.ljubljana-tourism.si

LJUBLJANA

Bütün nüfusun 260 bin kişi olduğu şehir küçük, ama çok sevimli. Adeta masallardan çıkmış gibi. 1895 yılında yıkılan binaların yerine Art Nouveau tarzında yenileri yapılmış. Şehrin merkezi Ljubljanica Nehri kıyısındaki Presernov trg, Tiple Köprüsü’nün diğer tarafında ise eski şehir var. Ljubljana’yı iki saatte dolaşabilirsiniz. Sanatın merkezi diyebileceğimiz Metelkova’ya muhakkak uğrayın.