Venedik

Venedik’te, Rönesans’ın zenginliklerine açılan daracık, labirent şeklinde sokaklar, kanallar üzerinde görkemli saraylar, kiliseler, köprüler ve daha bir çoğunu göreceksiniz. Eskiden soyluların geçtiği yollar, bugün şehrin ekonomisinin yüzde 70’ini oluşturan turistlerin tekelinde. 170 kanal ve 400 köprünün bulunduğu Venedik’in ortasından geçen Büyük Kanal (Canal Grande) dünyanın en güzel şehirlerinden birinin yaratılmasında başrole soyunmuş. Romalılar yerel halka “diğerleri” anlamına gelen “Venetians” demişler ve böylece şehrin adı ortaya çıkmış.

İNTERNETTE SÖRF

www.doge.it,

www.turismovenezia.it,

www.travelplan.it

ALIŞVERİŞ

Mercerie ve Frezzeria şehrin alışveriş bölgeleri. Larga XXII Marzo ise lüks mağazalarla dolu olan bir cadde. Bütün ünlü markaları Venedik’te bulmak mümkün. Rialto Köprüsü’nün üzerindeki dükkanlarda her türlü hediyelik eşya satılıyor. Karnaval maskesi, kukla, Murano camları, masa örtüleri ve dantel işlemeler şehirde alabileceklerinizden bazıları.

NEREDE YENİR?

Venedik’e özgü sirke ve soğanlı sardalyayı (sarde in saor) denemeyi ihmal etmeyin. Dondurmaya meraklıysanız, Giudecca Kanalı manzaralı Nico’ya (Tel:522 52 93) uğrayın. Özellikle çikolata ve fındık karışımlı olanı çok lezzetli.