Hakkında

Saffet Emre Tonguç

2005 yılında Rotary Kulübü tarafından “Meslek Üstün Hizmet Ödülü”ne layık görüldü.Gerek meslekî, gerek şahsî ilgisinden dolayı 100’ün üzerinde ülkeye seyahat etti. Türkiye Turist Rehberleri Birliği tarafından 2005’de “Türkiye’nin En Çok Seyahat Eden Rehberi” seçildi. 2006 yılında ise “Yılın Gezi Yazarı” olarak ödüllendirildi.2007 yılında Beyaz Kristal yarışmasında “Turizm Yazarlığı” ödülü aldı.SKAL Kulübü tarafından “Türkiye’nin En İyi Profesyonel Rehberi” seçildi. Hürriyet Gazetesi’nde Ayşe Arman’ın yaptığı röportajda “Dünyanın en tuhaf yerlerine giden adam” olarak tanıtıldı. Hürriyet Gazetesi’nin Seyahat ekinde ve Voyager dergisinde devamlı yazıları çıkan Saffet Emre Tonguç’un yazdıkları ve yaptıkları Milliyet, Conde Nast Traveler, Hillsider, Skylife, On Air, Gezi Traveller, Cosmopolitan, Boğaziçi, Maviology, Nokta, Asklepios, VW, Elit, Formula 1, Travel and Leisure, National Geographic gibi yayınlarda yer aldı. Satış rekorları kıran “Türkiye’de Görülmesi Gereken 101 Yer” kitabının yazarlarından olan Tonguç, “Avrupa’da Görülecek 101 Yer” ile dördüncü kitabına imza atmış oldu.

—————————————————————-

Türkiye’de Görülmesi Gereken 101 Yer

Türkiye'de Görülmesi Gereken 101 Yer

2005 yılında Rotary Kulübü tarafından “Meslek Üstün Hizmet Ödülü”ne layık görüldü.Gerek meslekî, gerek şahsî ilgisinden dolayı 100’ün üzerinde ülkeye seyahat etti.Türkiye Turist Rehberleri Birliği tarafından 2005’de “Türkiye’nin En Çok Seyahat Eden Rehberi” seçildi. 2006 yılında ise
“Yılın Gezi Yazarı” olarak ödüllendirildi.2007 yılında Beyaz Kristal yarışmasında “Turizm Yazarlığı” ödülü aldı.SKAL Kulübü tarafından “Türkiye’nin En İyi Profesyonel Rehberi” seçildi. Hürriyet Gazetesi’nde Ayşe Arman’ın yaptığı röportajda “Dünyanın en tuhaf yerlerine giden adam” olarak tanıtıldı. Hürriyet Gazetesi’nin Seyahat ekinde ve Voyager dergisinde devamlı yazıları çıkan Saffet Emre Tonguç’un yazdıkları ve yaptıkları Milliyet, Conde Nast Traveler, Hillsider, Skylife, On Air, Gezi Traveller, Cosmopolitan, Boğaziçi, Maviology, Nokta, Asklepios, VW, Elit, Formula 1, Travel and Leisure, National Geographic gibi yayınlarda yer aldı. Satış rekorları kıran “Türkiye’de Görülmesi Gereken 101 Yer” kitabının yazarlarından olan Tonguç, Avrupa 101 ile dördüncü kitabına imza atmış oldu.

İki ünlü turizm yazarından “Türkiye’de görülmesi gereken 101 yer” Türkiye’nin ödüllü turizm yazarları Fatih Türkmenoğlu ve Saffet Emre Tonguç’un kaleminden Türkiye rehberi…

Biri TV programcısı, gazeteci ve gezi yazarı, diğeri profesyonel rehber, tarihçi ve gezi yazarı olan iki ünlü kalem, “Türkiye’de görülmesi gereken 101 yer”i seçtiler.

Boyut Yayın Grubu tarafından yayınlanan “Türkiye’de görülmesi gereken 101 Yer” kitabı mutlaka görülmesi gereken yeryüzü cennetleri, mitolojik öyküleri, insani dokunuşları, tarihsel arka plan bilgilerinin yanı sıra nerede kalınır, nerede yenir, ne yapılır gibi pratik ipuçlarını da içeriyor.

Türkiye’yi karış karış gezen iki deneyimli yazarın titizlikle seçtiği 101 yer, 1000’i aşkın fotoğrafla belgelendi. Ayrıca rehber bilgileri bizzat yazarların kendi deneyimlerinden yola çıkılarak belirlendi.

“Türkiye’de görülmesi gereken 101 yer” kitabı, Türkiye’nin cennet köşeleri için yepyeni bir panorama çiziyor. Antik kentlerden plajlara, efsanelerden kültürel dokuya, konaklamadan, alışveriş olanaklarına, yöresel lezzetlerden, doğal güzelliklere, mavi yolculuk rotalarından rafting, trekking parkurlarına kadar turizm cennetleri ile ilgili her şey…

Gezecek Ne Kadar Çok Yer Var…

Biz iki gezgin yazar, bu kitap projesi gündeme geldiğinde, “101 Yer” bulma konusunda sorun yaşamayacağımızı biliyorduk. Birimiz profesyonel rehber, tarihçi ve gezi yazarı, diğerimiz TV programcısı, gazeteci ve gezi yazarı…

Buna rağmen, bu kadar çok yerle karşılaşacağımızı, bazılarını üzülerek elemek zorunda kalacağımızı, “ikinci kitaba” diye ayrı bir listeye not alacağımızı düşünemedik.

Elinizdeki kitap, bizim gözümüzden “TR 101: Türkiye’de ilk görülmesi ya da keşfedilmesi gereken 101 yer”. Bunun ikinci versiyonu, “TR 102: Türkiye ikinci etap” 101 yeni yer ve bir fazlası; olacak.

Bu kitabın bazı yerlerinde rehber bilgilerinin yanı sıra küçük hikayeler, insani dokunuşlar bulacaksınız. Gidilen yerlerde “neler yapılması” gerektiği konusunda öğütlerimizle karşılaşacak; çoğu kez “nerede kalmalı, ne yemeli” konularında bizim deneyip, memnun kaldığımız tecrübelerimizi paylaşacaksınız.

Yine de bir şeyi hatırlatmakta yarar var: Hiçbir seyahat, bir öncekiyle aynı değil; hiçbir gezi, bir başkasının aynı yerde yaptığı geziyle bir değil. Siz, bambaşka tecrübeler, birikimler, beklentilerle çıktığınız yoldan, farklı anılarla döneceksiniz. Belki bizim beğendiğimiz bir lokanta pek içinize sinmeyecek, ya da bizim türlü sebeplerle dikkatimizi çekmemiş olan yepyeni bir küçük otel keşfedeceksiniz. Bizim önerdiğimiz bir pansiyon el değiştirmiş, çok iyi vakit geçirdiğimiz lokanta kapanmış, telefonlar iptal edilmiş, internet siteleri devre dışı kalmış, harika yürüyüş parkuru bir tesisin bahçesine dönüşmüş olabilir.

Kimbilir…

Dünyadaki yerler de değişiyor; ama Türkiye en çok değişimin olduğu yerlerden. O yüzden Türkiye’de her gezi bir keşfe, bazen de maceraya dönüşüyor…

Yeni baskılar ve yeni kitaplar için, hem mekanlar hem de yer almasını istediğiniz yerler hakkındaki önerilerinizi bekliyoruz.

tonguc@saffetemretonguc.com

Yaşam uzun bir yolculuk, yolculuğunuzun sağlıklı ve bol duraklı, yolunuzun da açık olması dileğiyle.

Saffet Emre TONGUÇ

——————————————————-

Avrupa’da Görülecek 101 Yer

Avrupa'da Görülecek 101 Yer“En iyi profesyonel rehber ve gezi yazarı” ödüllü Saffet Emre Tonguç’un yazdığı “Avrupa’da Görülecek 101 Yer” isimli kitap Boyut Yayın Grubu tarafından yayınlandı.

TUREB2008 TUREB En İyi Kitap ödülü
Turizme katkıları nedeni ile tanıtım dalında en iyi kitap seçilerek 2008 TUREB ödülünü kazanmıştır.

Türkiye’de alanında bir ilk olan ve bütün Avrupa’yı kapsayan kitapta 40 ülke ve 101 yer bulunuyor. Ülkeler hakkında ayrıntılı bilgilerin yanı sıra çok sayıda görselle zenginleştirilen kitap, “nerede yenir”, “nerede kalınır” gibi ipuçlarını da içeriyor. Kitap; Avrupa’daki tüm önemli şehirlerin tarihi ve turistik yerleri dışında ulaşım, alışveriş, restoran, gece hayatı ve otel bilgilerini de detaylı biçimde veriyor.
“Avrupa’da Görülecek 101 Yer” kitabı, yaşlı kıtadaki Osmanlı ve Türk izlerini de takip edip okura ilginç bilgiler aktarıyor. Tallinn’de bir kilise haçının altındaki hilalin, Viyana’da kahvenin, Stockholm’de Süryanilerin, Berlin’de Bergama Müzesi’nin, British Museum’da Efes Artemis Tapınağı’nın, Rodos’ta Cem Sultan’ın, Arnavutluk’ta Rahibe Teresa’nın, Figueres-Dali Müzesi’nde Kapalıçarşı işi sandığın, Peterhof Sarayı’ndaki Çeşme Odası’nın hikayeleri kitapta yer alan detaylardan sadece bazıları.

Satış rekorları kıran “Türkiye’de Görülmesi Gereken 101 Yer” kitabının yazarlarından Saffet Emre Tonguç’un beş yıllık çalışmasının ürünü olan eser Avrupa’ya gidecek herkesin başucu kitabı olmaya aday.