Akdeniz | Antalya – Alanya

AVRUPALILARIN SON GÖZDESİ ALANYA

Alanya

Eski dildeki adı “Korakos”, karga ve karabatakların çok olduğu yer anlamına geliyor. Ortaçağ’daki adı “Kalonoros”, Güzel Dağ. Günümüzde ise herkesin bildiği Alanya.

Alanya antik devirde de popülerdi. Öyle ki Antonius tarafından Kleopatra’ya hediye edildi.

Anadolu Selçuklu Sultanı Keykubat, tahta çıktığı zaman, “Alâeddin” ünvanını aldı. Bu unvandan esinlenerek, “Ala’nın kenti” anlamına gelen “Alaiye” bugünkü Alanya’nın ismi oldu.

Alanya çok eski bir geçmişe sahip olmasına karşı, tarihte hiçbir zaman önemli bir rol oynamadı. Fakat 1226 yılında Alâeddin Keykubat tarafından Suriyeli bir mimara yaptırılan Kızılkule, kenti dünyaca şöhret etmeye yetti.

Kule, kırmızı tuğladan yapıldığı için bu adla anılıyor. En üst katında olağanüstü bir manzara sizi bekliyor. Tersane, Alanya’da görülmesi gereken bir başka yer. Gene Keykubat tarafından, 1228 yılında yaptırılmış. Selçuklulardan kalan tek tersane olma özelliğini koruyor. Tersane’nin hemen yanındaki kulenin de silah deposu olarak kullanıldığı bilinmekte.

Alanya Kalesi, Damlataş Mağarası ve Müze de, Alanya gezisinin olmazsa olmazları. Ama en güzeli, Alanya’nın eski mahallerinde dolaşmak ve eski Alanya evlerini seyretmek…

Alanya’ya son yıllarda yerleşen çok sayıda Alman ve Hollandalı var. Çoğu emekli olup gelmişler ve buradan ev almışlar. Alanya’nın birdenbire kozmopolit bir yapıya bürünmesine neden olmuşlar. Pazarda, minibüste, postanede, bankada; yaşamın her anında bir başka dil duymak mümkün. Hele bilirsiniz, biz Türkler, dilimizi yarım yamalak konuşan yabancılara, yeni konuşmaya çalışan çocuklar kadar sevgi ve şefkat duyarız; bu sıcak ve naif duygular için Alanya tam yeri!

NASIL GİDİLİR?

Antalya’ya 115 km mesafede. Dolmuşlar ve otobüsler oldukça sık çalışıyor.

NEREDE KALINIR?

Çok çeşitli otel ve pansiyonlar var. Beş yıldızlıların dışında tavsiye edebileceklerim.

Kaptan Otel
Tel: (0242) 513 49 00

Park Otel
Tel: (0242) 513 16 75

Club Otel Bedesten
Tel: (0242) 512 12 34
Özellikle ortamı hoş.

NE YENİR?

Kültür Caddesi’ndeki Ottoman House Restaurant’ın bütün yemekleri çok güzel.

Zeytinyağlılar, kebaplar, beğendi… Bir de Kale’ye çıkan yolda, Aydoğan Kafe ve Muhtar’ın Yeri’ni tavsiye ederim.

NE YAPILIR?

Kızılkule’yi ziyaret edin. Tepeye kadar sadece 87 basamak var.

Tersaneye gidin.

Ehmedek Kapısı ve İçkale’yi ziyaret edin.

Damlataş Mağarası, sadece şöhretli olduğu için gezilebilir. Bazen çok kalabalık oluyor.

Dim Mağarası daha güzel. Halk arasında “Gavur İni” deniyor.

Elikesik Köyü’ne gidip “sora sora” bulabileceğiniz Sinek Kalesi’nde muhteşem bir manzara var. Kale çevresindeki eski evler görülmeye değer.

Tekne gezintisi yapabilirsiniz. Hele bazı deniz mağaralarına tekneler girebiliyor ki, çok etkileyici.

Her gün saat 11.00’de Gazipaşa Caddesi’nin başladığı yerden tekneler kalkıyor. Korsanlar Mağarası, Aşıklar Mağarası, Fosforlu Mağara, Kleopatra ve Ulaş Plajları günlük turlarla gidilen yerler.

İncekum’u mutlaka görün.

Eski bir Selçuklu kervansarayı olan Şarapsa Hanı, 13 km uzakta.

Alanya Müzesi’ni gezin.

Atatürk’ün 18 Şubat 1935’te bir gece kaldığı ev, Fatih Sultan Mehmet Caddesi üzerinde, şu anda müze, ziyaret edebilirsiniz.