Akdeniz | Antalya – Kalkan

“KALKANBOROUGH” ya da Kalkan

Kalkan

Kalkan’da o kadar çok İngiliz yaşıyor ki, adı artık neredeyse “Kalkanborough” olacak… Eskinin küçük kasabası Kalkan, bugün çok güzel ve bir o kadar da pahalı turizm merkezi. Kaya mezarlarından şık lokantalara kadar, Kalkan’da aradığınız her şey var…

Kalkan, tüm Avrupalıların, ama en çok İngilizlerin gözdesi. Şu ana kadar 600’den fazla İngiliz vatandaşının ev aldığı biliniyor. “The Independent” gazetesi tarafından “Avrupa’nın en romantik tatil yeri” seçilen Kalkan’da, emlak fiyatları oldukça yüksek.

Yirmi sene önce gördüğüm küçük sahil köyüne ne olmuş, hayretler içindeyim. Derme çatma evler, yerini şık butik otellere bırakmış. Ne çok lokanta, kafe, bar açılmış… Burası ne kadar çok büyümüş böyle…

Kaş’a bağlı bir belde Kalkan’ın Kaş’a uzaklığı sadece 25 km ve Kaş’a bağlı bir belde. Yılın 300 günü güneşli, ama en sıcak günlerde dahi nem oranı tolere edilebilecek limitleri aşmıyor. Kent, “geriye”, dağlara doğru genişlemiş; hem de oldukça genişlemiş, ama eski dokusu da bir şekilde korunmuş.

Kalkan, 1920’li yıllara kadar güzel yer anlamına gelen “Kalamaki” adıyla anılan bir Rum balıkçı köyüydü. Hatta eski köyün kilisesi, bugün Kalkan’ın iki camisinden biri olarak kullanılıyor.

Likya’nın tartışmasız en güzel yerleşim yerlerinden biri. Açık mavi denizi muhteşem. Beldenin içinden denize girilen plajlar Kaş gibi çakıl taşlı ama kilometrelerce uzayan sahili ve pırıl pırıl kumu ile Patara, sadece 3 km mesafede.

İngilizler Kalkan’ı keşfetmiş 1984 yılında Kalkan-Fethiye yolunun asfaltlanmasıyla, Kalkan gezginler arasında tanınmaya başlandı. Ondan önce sadece tekneyle yöreye ulaşan çok sınırlı sayıdaki turistin tanıdığı bir küçücük köydü. Yollar doğru dürüst yapılmamış olduğundan, halkının pek dışarı dünyayla ilişkisi yoktu. Her gelen yabancıyı güler yüzle karşılarlar, hemen sofralarına buyur ederlerdi.

Para geldi, mertlik bozuldu. Şimdi Kalkan’da çok lüks evler yapılıyor, ciddi fiyatlara yabancılara, en çok da İngilizlere satılıyor. Neredeyse nüfusun yarısı İngiliz. Türk-İngiliz evlilikleri çok fazla. Kalkan’da hatta iki de İngilizce gazete çıkıyor: Kalkan Times ve Kalkan Post!

Kalkan öyle bir yer ki, tipik Akdeniz hayatına kendinizi rahatlıkla kaptırabilirsiniz. İsterseniz hiçbir şey yapmadan, günde bir saat yüzüp, öğleden sonraları iki saat uyuyup, akşamları mehtabı seyrederek kadehinizi yudumlayabilirsiniz. Elinize bir felsefe kitabı alıp hayatı da sorgulayabilirsiniz. Ama isterseniz, coğrafi özelliğini kullanıp, Kalkan’ı bir üs olarak da değerlendirebilirsiniz. Sonuçta Likya’nın ortasındasınız. Bütün keşfedilmeyi bekleyen antik kentler yakınlarınızda. Sarı tabelalar, sadece birkaç kilometre mesafede. Ya da dünyanın en güzel plajları, gün batımında at gezintileri, deniz altı…
Bence ikisini karıştırın. İki gün Kalkan’da manzara seyretmişseniz, iki gün de dağ tepe dolaşın. Karar sizin…

NEREDE KALINIR?

Çok güzel oteller var.
Kalkan Han’ı tavsiye ederim.
Tel: (0242) 844 31 51

Diğer sevdiğim yer ise,
The Old Trading House
Tel: (0242) 844 12 02

Balıkçıhan Pansiyon
Tel: (0242) 844 30 75
Atlamayın derim.

Villa Mahal
Tel: (0242) 844 32 68
Sıradışı bir tesis, manzarası çok güzel.

NE YENİR?

Gironda
Tel: (0242) 844 31 36
Muhteşem bir lokanta ve bar. Kolonyal dönemi hatırlatan atmosferi çok güzel. Sahildeki Patlıcan’ın yemekleri enfes.

NE YAPILIR?

Kalkan ile Kaş arasında yer alan Kaputaş Plajı, Türkiye’nin en güzellerinden. Gidip tadını çıkarın.

Küçük dairelerle başlamakta fayda var. Çarşıyı, kent merkezini keşfedin. Cumbalı eski evleri seyredin. Çeşmenin resmini çekin.

Kalkan’ın çakıl taşlı plajında kendinizi mavi ve her daim serin sulara bırakın. Denizin içinde küçük bir balık olun.

Tekne turlarına bir göz atın. 2 km mesafedeki Güvercinlik Deniz Mağarası’na tekneyle ulaşılıyor. Bir cennet köşe, güvercinler yanılmamışlar…

Bezirgan köyü yakınındaki İnbaş Mağarası, bir başka görülmesi gereken oldukça büyük bir mağara.

Bezirgan köyünden yürüyerek 15 dakika içinde, “Pirha”ya ulaşabilirsiniz. Bu antik şehir, Bezirgan’ın tarihi adı zaten. Orta Likya’nın en büyük kentlerinden biri. Denizden 850 metre yükseklikte. “Üç Kadın Heykeli”ni muhakkak görün.

Xanthos, Tlos, Kekova-Simena, Pınara, Patara ve Arsada, hep yakınlarınızda. Hatta oralara kadar gitmişken, çok güzel bir ören yeri daha var: İsmi Pydnai veya Kydnail. Yöre halkı “Gavur Ağılı” diyor.

Kaputaş Plajı