Akdeniz | Antalya Olimpos

Ağaç Evlerde Tatil ve Olimpos

Olimpos’ta, Kadir’in ağaç evlerinde çok sakin ve huzurlu bir tatil geçirip, dünyanın her köşesinden gelen gençlerle şarkılar söyleyip ateşin önünde oturabilirsiniz. Hamakta sallanmak, ulu bir ağacın gövdesine iliştirilmiş bir odada deliksiz bir uyku çekmek de alternatifler arasında. Maalesef bu kitap yayına hazırlanırken, Kadir’in Ağaç Evleri yandı. Birkaç ay içinde de hemen yeni evler yapıldı. “Kadir’in yeni ağaç evleri”, sezona hazırdı!

OlimposOlimpos sahili, caretta-caretta’ların yumurta bırakmaya geldikleri ender yerlerden.

Olimpos’ta her yerin yemekleri çok güzel. Bolca balık ve deniz ürünü var.

Olimpos’ta bir sürü başka yer varken, yine illa Kadir! Burası yıllardır en özel, en ayrıcalıklı. İnternette sayfalarca bahsedilmiş, üç günlüğüne gelenin bir ay kaldığı, bir gelenin bir daha mutlaka geldiği, topu topu 100 ağaç oda…

Kadir yurtdışında, Türkiye’de olduğundan çok daha fazla tanınıyor. Kimi konukları bütün gün çardak altında yatıyor, kimi türlü spor aktiviteleri sonrasında gelip kendini odaya zor atıyor. Büyük bir avlu var, çevresindeki ağaçlara iliştirilmiş ağaç evlerde de odalar. Avluda her gece büyük bir ateş yanıyor, şarkılar söyleniyor gece yarısına kadar. Gece yarısı mekanı büyük bir sessizlik kaplıyor. Eğlenceye devam etmek isteyenler, girişteki Öküz ve Ahır barlarda soluğu alıyor.

Kadir ilginç bir adam. Aslında Fransızca öğretmeni, sonradan İngilizce öğrenmiş. Burayı kurduğunda, yol olmadığından, sırtında çuvalla ekmek taşımış. “Ben nasıl yaşamak istediysem, konuklarıma da öyle bir hayatı sunuyorum” diyor. Gün gelmiş, tüm konuklar birlikte yemek yapmışlar, gün gelmiş birlikte bahçeyi süpürmüşler.

Kadir tek başına bütün dünyayı dolaşıp, Türkiye’nin ve Kadir’s Tree Houses’ın tanıtımını yapıyor. Ve bu bir kategoriye oturtulması zor olan bu tesiste, dünyanın sırt çantalı gezginleriyle sosyeteyi buluşturmayı beceriyor.

Ağaç evlere, yakıştırmaların aksine, uyuşturucu sokulmuyor, yalnız gelen hiçbir kıza ters bakılamıyor. Birini rahatsız eden, anında kapı dışarı atılıp hayat boyu kırmızı kartla cezalandırılıyor. Onun tabiriyle, “Atmosfere uymayan ayıklanıyor!”
“Gün geliyor, 5 yıldızlı otellerden daha pahalıya oda satıyorum” diyor Kadir. Yılın 12 ayı açık, her zaman da müşterisi var. “Odalarda TV, bahçede havuz var mı?” diye soranlara, “Siz burada sıkılırsınız, hiçbiri yok, sakın gelmeyin” diyor.

Olimpos Antik ŞehirAntalya halinden getirdiği taze sebzelerden pişen yemekler çok lezzetli. Kahvaltıdaki omletler de. Burada kaya tırmanışından dalmaya, ilkyardım kursundan dağ trekking’ine kadar birçok aktiviteye katılabiliyorsunuz. Ayrıca, balık tutmayı sevenler, Kadir’le birlikte mercan avlamaya da çıkabiliyor. Burası, dünyanın bir cennet köşesinde; sönmeyen ateşli dağın eteğinde.
Kadir’in ağaç evlerini çok sevenleri ve bir kez görüp nefret edenleri tanıdım. Ben çok sevenlerden oldum. Mekanı da, Kadir’i de, Kadir’in Kırgız eşini ve onların çekik gözlü oğullarını da. Burası, bence, gerçek tatil duygusu yaşatacak bir coğrafyada, yeterli donanıma sahip bir tesis. İnsanların kişisel etiketlerini bırakarak sadece kendileri oldukları; din, dil, statü, eğitim durumu gibi her tür alt kimliğin eridiği nefis bir pota.

Beydağları Olimpos Milli Parkı, dağcılıkla ilgilenenler için ideal bir bölge.

Çıralı (Olimpos)
Söylenceye göre, eski zamanlarda burada bulunan kenti almak için bir ordu gelir. Ordunun buna gücü yetmez. Gece olunca keçilerin boynuzlarına yanan çıralar bağlayıp kente doğru salarlar. Halk keçileri büyük bir ordu zanneder ve kenti teslim eder. O günden sonra da buraya “Çıralı” demişler. Kentin bulunduğu yerdeki dere ağzında bir adet delik kaya var; bundan ötürü halk arasında “Deliktaş” ta deniyor.

NASIL GİDİLİR?

Eğer arabasız gidiyorsanız, Antalya garajından Kumluca dolmuşlarına binip Olimpos dolmuş durağında inin. Buradan Olimpos’a servis yapan dolmuşlara binebilirsiniz.

Dolmuş şoförleri Kadir’in yerini biliyor. Arabanızla gidecekseniz de, Kemer istikametinde Çıralı’yı geçince, Olimpos kavşağından aşağı kıvrılacaksınız.

NEREDE KALINIR?

Kadir’in Ağaç Evleri
Tel: (0242) 892 12 50

Olympos Lodge
Tel: (0242) 825 71 71
www.olymposlodge.com.tr
Bahçede heykeller ve tavus kuşları var. Dünyanın en güzel plajlarından birinin hemen arkasında…

Türkmen Tree Houses
Tel: (0242) 892 14 02

NEREDE YENİR?

Kayalar Restaurant
Tel: (0242) 825 00 10
Olimpos’a gelmeden önce Ulupınar’da ağaçların altında bulunan bu yerel restoranda yemekler gayet güzel.

NE YAPILIR?

Dünyanın en güzel plajına, Olimpos Çıralı Plajı’na yürüme mesafesinde, sadece 1 km. Tekne turu yapabilirsiniz. Hatta yapmalısınız…

Ya da dalmayı deneyebilirsiniz. İki günlük dalgıç kursu ve 1 yıldız eğitimleri var. Ayrıca, tecrübeli hocalar eşliğinde kaya tırmanışı deneyebilirsiniz.

Jeep safarileri sabah başlıyor ve tam gün sürüyor. Akşam yemeği sonrasında, rehber eşliğinde fenerlerle dağa tırmanış ve yanan kayaları seyretmek de çok keyifli.

Yarım saatlik yürüme-tırmanma mesafesindeki Yanartaş’ı görmeden dönmeyin.Yanartaş’ın eski adı “Khimaria”, “keçi” anlamına geliyor. Dağın içinde bulunan bir doğal gaz kaynağından sızan gazın alev alması neticesi, taşların arasından alevler çıkıyor.

Olimpos’un antik tiyatrosu çok ilginç, ormanın ortasında bir sürpriz olarak karşınıza çıkıyor. Tiyatroyla deniz arasında da Bizans bazilikası ve hamam kalıntıları var.