Akdeniz | Antalya

Tarihten Doğaya, Raftingden Kayağa Her Şey Antalya

Antalya

Körfezin turkuaz sularının üzerindeki falezlerden yüzyıllardır Akdeniz’i seyreden, sırtını Bey Dağları’na yaslamış olan Antalya, dünyanın en güzel coğrafyalarından birine sahip.

Antalya havalimanı, İstanbul’dan sonra ülkemizin en çok yolcu ağırlayan ikinci havalimanı.

Antalya’yı, İ.Ö. 150’li yıllarda, saat kulesinin karşısında heykeli bulunan ve cinsel tercihiyle yirmi iki asır sonra yeniden gündeme gelen Attalos II kurmuş. Ne de olsa dört duvar hikayelerine meraklı bir milletiz ya, o yüzden de adamcağızın Attaleia adını verdiği şehre heykelini dikerken ciddi tereddütler yaşadık! Antalya bu açıdan bahtsız bir yer, şehri İ.S.130 yılında ziyaret eden Roma İmparatoru Hadrian da Attalos II gibi bir kimliğe sahipmiş ama onun dedikodusu pek çıkmadığından, şehirde adını taşıyan o güzel kapının ismini değiştirmek için henüz bir girişimde bulunulmamış! Antalya Haçlılar zamanında önemli bir liman olmuş ve “Kutsal Topraklar” a giden yolda askerlere hizmet etmiş. Yıldırım Beyazıt döneminde Osmanlı topraklarına katılan Antalya, 1918 yılında kısa bir süre İtalyanların eline geçmiş. Şehir tarih boyunca gezginlerin de dikkatini çekmiş. 14.yüzyılda Antalya’yı ziyaret eden İbn-i Battuta güney Anadolu’nun bu en önemli limanından ihraç edilen limonlar yüzünden Mısır’da limona “Adaliya” dendiğini yazmış. 1671’de şehri ziyaret eden Evliya Çelebi ise şehir surlarının 4400 metre uzunluğa ve 80 kuleye sahip olduğunu, 200 çeşmenin Düden Nehri’nden gelen suyla beslendiğini dile getirmiş.

Kaleiçi, Yivli Minare ve sahildeki parklarıyla dikkat çeken Antalya’nın, şehir merkezindeki müzesi inanılmaz bir koleksiyona ev sahipliği yapıyor. Eserler mağara devrinden başlayıp, Osmanlıya kadar uzanan bir dönemi kapsasa da Roma döneminden kalanlar olağanüstü bir görkeme sahip. Özellikle heykel koleksiyonu müzeyi Türkiye’nin en iyi ilk beş müzesi arasına sokacak nitelikte. Etrafta o kadar çok eski şehir var ki, kazıda çıkarılmış eserleri sergileyecek alan yok. Depolarında 30.000’in üzerinde parça var. Bunun yarısını alıp, yurtdışında bir müzeye koysanız, dünyanın en ses getiren koleksiyonlarından biri olur. Geçmişte Antalya’nın kuzeyine Pisidya, doğusuna Pamfilya (Tüm kavimlerin ülkesi), batısına da Likya denmiş ve şehir önemli yolların kavşağında olduğundan inanılmaz bir tarihi mirasın sahibi olmuş.

Antalya ve etrafında yapılacak çok şey var. Bana kalsa, kışın Saklıkent’te kayak yapar, rafting için ideal yerlerden biri olan Köprüçay’ın yakınındaki antik şehir Selge’ye gider, Sillyum’u ziyaret eder, Side’yi görür, Manavgat’ta soluklanır, Olympos’un kalıntılarını keşfeder, Aykırca Çayı’nın kuzey yamaçlarındaki İdebessos antik şehrindeki sedir ağaçlarının altında dolaşırdım. Biraz daha uzaklara gidecek zamanım olsa, Finike yakınlarında bulunan Arycanda’nın tiyatrosuna hayran kalır, balık çiftliklerinin birinde alabalık yerdim.

Antalya Müzesi’ndeki heykellerin bir kısmı mitolojideki tanrı ve tanrıçalar için yapılmış.

NEREDE KALINIR?

Hillside Su Otel
Tel: (0242) 249 07 25
www.hillside.com.tr
Türkiye’nin en iyi dizayn otellerinden biri. Özellikle, lobisi çok etkileyici. Odalarda akvaryum bile var. Otele beyaz renk hakim olduğu için kendinizi hastanedeymiş gibi hissedebilirsiniz! Yemekler çok lezzetli, muhtemelen Türkiye’nin en uzun açık büfesine sahipler.

Minyon Otel
Tel: (0242) 247 11 47
www.minyonhotel.com
Adı üzerinde, küçücük ama bir o kadar da sevimli bir otel. Servis çok iyi, personel güler yüzlü kendinizi lüks bir villada tatil yapar gibi hissediyorsunuz. Antalya’nın tarihi Kaleiçi’nde, sadece zevk sahibi insanların bildiği bir mekan. Ufak ama şık odalar, içinde havuz olan cennet gibi bir bahçe ve çakıl taşından yapılmış zeminler ambiyansı tamamlıyor. Limon ağacının altında kitap okuyun ya da yandaki parkta yürüyüşe çıkın.

The Marmara Antalya
Tel: (0242) 249 36 00 www.themarmarahotels.com Dünyanın ilk döner oteli olarak geçiyor. Manzara çok güzel. Odaların dekorasyonu ve kullanılan renkler sıra dışı görünüme katkıda bulunuyor. Banyolardaki rahle ve nalınlar ilginç. Açık büfesi çok zengin.

Tarihi Kaleiçi Antalya’nın gece hayatı için en önemli noktalardan biri.

NE YENİR?

Parlak Restoran
Tel: (0242) 241 91 60
Hem ev yemekleri, hem kebaplar leziz.

Mermerli Restoran
Tel: (0242) 248 54 84
Kaleiçi’nde, denizin üzerinde, deniz ürünleri ve mezeleri ile dikkat çeken bir mekan.

Yazın Antalya’nın hareket merkezi Beach Park. Sahilde sıra sıra güzel müzik çalan kafeler, bunlarda da kabin, şezlong, şemsiye ve duş servisleri var. Yaz akşamları burada faaliyet gösteren birkaç tane iyi bar ve gece kulübü bulunuyor. Müzenin karşısından Eski Liman’a uzanan Atatürk Parkı’nda manzara müthiş. İçinde Alara, Vedat Bey ve Gaziantep Restoran var. Aşağıdan gelen dalga sesleriyle keyifli bir yemek yemek mümkün.

Antalya’da bunların dışında 7 Mehmet, Develi, Şişçi Ramazan, Urcan Balıkçısı, Hasır Kebapçısı, Gizli Bahçe, Beydağı Lokantası ve Kral Sofrası’nı deneyebilirsiniz.
Antalya’da turşu, lokum, marmelat ve reçelleri, 1914 yılında kurulmuş olan Yenigün’den alabilirsiniz.