Akdeniz | Muğla – Fethiye

Likya’nın Tam Ortası Fethiye

DalyanGüney sahillerimiz yabancılar tarafından Turquoise yani Turkuaz sahiller olarak adlandırılıyor. Fransızcada bu güzel renk Türk anlamına geliyor. Krom, portakal ve domates üretimi derken Fethiye’de son yıllara damgasını turizm basmış. On iki adalı Fethiye Körfezi’nde bulunan ilçe, mavi yolculuklar için de ideal bir başlangıç noktası.

Bünyad Dinç

Fethiye civarında yaşayan Likyalılar henüz deşifre edilmemiş bir dil kullanmışlar.

Gemiler (Aya Nikola) adası

Fethiye eski bir Likya şehri olan Telmessos’un üzerine kurulmuş. O yüzden de etrafta kaya mezarları ve geçtiğimiz yıllarda restorasyonu yapılan bir antik tiyatro var. Tepede yer alan tarihi kale ile müze de görülecek yerler arasında. Yerleşim bir ara bir Bizans imparatoruna ithafen Anastasiopolis olarak adlandırılmış, ardından aynı İstanbul’daki Bakırköy gibi Grekçe Makri demişler, Türkler bunu Meğri olarak kullanmış. Savaş kahramanı bir pilot olan Fethi Bey ise Fethiye’nin adına kaynak olmuş.

FETHIYE GEMILERFethiye yakınlarındaki Tlos, Likya’nın önemli şehirlerinden biri. Ksanthos vadisinin muhteşem manzarasına hakim olan şehrin okul olarak kullanılan gymnasiumu, kilisesi, tiyatrosu ve agorası çok etkileyici. Aile onurunu korumak için cinayet işleyen Kanlı Ali Ağa yüzünden, civarda yaşayanlar tarafından “Kanlı Divane” olarak da isimlendirilen şehir, görülmesi gerekenler listenize girmeli. Tlos ve Patara arasında yer alan Saklıkent çok güzel bir kanyon. Yazın ortasında serin bir yer arıyorsanız, ideal. Eşen ırmağının üzerinde bulunan Xanthos ise Likya’nın başkenti olarak geçiyor. Buradaki eserlerin çoğunu 1842 yılında İngilizler British Museum’a taşımışlar, yolunuz Londra’ya düşerse, özellikle 7 numaralı odadaki Nereid Anıtı’na bakın ve bu ülkeden neler çalındığını kendi gözlerinizle görün. Harpy Anıtı, tiyatro, mozaik zeminli kilise, Likya dilindeki 2500 yıllık Yazılı Sütun Xanthos’da göreceğiniz eserlerden bazıları.

Fethiye - GöcekFethiye balık hali içindeki balıkçılar, akşam dükkanlarını küçük balık lokantalarına dönüştürüyor. Fethiye’nin limanından kalkan günlük tekne turlarına katılıp, adalara ve Göcek tarafına gidebilirsiniz. Fethiye, Ölüdeniz’e 15, Dalaman havalimanına 50 kilometre uzaklıkta bulunuyor.

Fethiye civarı mavi yolculuk rotalarında çok sık yer alıyor.

NEREDE KALINIR?

Hillside Beach Club
Tel: (0252) 614 83 60
www.hillside.com.tr
Muhteşem bir koyda yer alan Türkiye’nin en gözde tatil köylerinden biri. Olağanüstü bir servis ve süper yemekler, spa ve aktiviteler de cabası.

Atapark Otel
Tel: (0252) 612 40 81
www.atahotels.com
İlçe merkezinde, iyi bir otel. Odaların bazıları deniz manzaralı. Zengin bir şarap mahzenleri var.

Ece Saray
Tel: (0252) 612 50 05
Aslında 5 yıldız konforunda, ama m2 hesabı yüzünden “özel statü”…
Marina’da, harika bir otel. Çırağan Saray’a benziyor. Tekneleri ile koylara turlar da düzenliyorlar.

NE YENİR?

Meğri Restoran
Tel: (0252) 614 40 46
www.megrirestaurant.com
İlçenin en iyisi. Çarşıda iki şubeleri var. Özellikle Çarşı Cad. 13 numarada olanı deneyin. Türk mutfağının en lezzetli yemekleri, mezeler ve kebaplar harika. Yemek sonrasında tatlılar için de yer bırakın.

Göcek