Akdeniz | Muğla – Kaunos ve Dalyan

Su Kanalı Üzerindeki Antik Şehir Kaunos ve Dalyan

DalyanMilet’in oğlu, Apollo’nun torunu olan Kaunos ikiz kardeşi Byblis’e aşık olunca bu çaresiz aşk yüzünden memleketini bırakır, bugünkü Dalyan yakınında yeni bir şehir kurar. Köyceğiz gölünü, Akdeniz’e kavuşturan su kanalı olan Dalyan boyunca kurulan bu şehre de Kaunos’un adı verilir.

Dalyan
Bünyad Dinç

Dalyan, başkenti Halikarnas yani bugünkü Bodrum olan Karya ile doğuda yer alan Likya’nın sınırını oluşturuyor. Kaunos, tiyatrosu, tapınakları, surları ve kral mezarlarıyla bugün önemli bir ören yeri. Şehirde rüzgarın hızını ve yönünü ölçtükleri ilginç bir yapı ile hamamlar da var. Macera meraklıları ise şehrin en yüksek noktası anlamına gelen Akropolis’e tırmanıp, muhteşem manzaranın tadını çıkarıyorlar.

Kaunos TiyatroKaunos’un hemen yakınındaki Dalyan yaz aylarının hararetli alternatiflerinden biri, kışın ise sakin bir Akdeniz kasabası. İztuzu plajında sürekli Caretta Caretta’lar yok ama altı kilometrelik güzel bir yürüyüş parkuru var. Kışın da açık olan oteller etraftaki günlük gezilerden sonra şömine sohbetleri yapabileceğiniz hoş mekanlar.

Dalaman havalimanına yakın olan Dalyan haritada tam ortalarda kalıyor, batısında Sultaniye kaplıcaları, yaz aylarının gizlenmiş hazinesi Ekincik, Gökova ve Marmaris bulunuyor. Doğusunda ise çamların arasına saklanmış Göcek var. Kışın bile sıcak, insanın içini ısıtan bir yer olan Göcek, sahilindeki birkaç restoran ile bu mevsimin keyfini çıkarmasını bilenlere hizmet veriyor.

Dalyan’da kalıyorsanız, teknelerle İztuzu Plajı’na gidebilirsiniz. Yolda sizi 2500 yıllık kral mezarları selamlayacak.

NEREDE KALINIR?

Sedir Resort
Tel: (0252) 284 33 64
www.sedir.co.uk
Dalyan’ın kalabalığından uzakta, ormanın içinde küçük bir aile işletmesi. Arka bahçeden toplanan sebzeler Filiz Hanım’ın maharetli elleriyle temas ettikten sonra, lezzetli yemekler olarak sofraya geliyor. Baki Bey ise o sırada balık ızgarayla uğraşıyor. Evin delikanlıları da serviste. İnsan kendisini evde hissediyor. Kocaman havuz sanki kendi malınız, istediğiniz gibi tadını çıkarın.

Swissotel Göcek, Marina & Resort
Tel: (0252) 645 27 60
www.gocek.swissotel.com
Göcek dünyanın en güzel yerlerinden biri. Tesis küçük ve şık. İster teknenizle, ister arabanızla gelin.

Montenegro
Tel: (0252) 644 01 81
Göcek’te doğanın içinde, dağın başında bir cennet. Her şeyi geride bırakıp, kendinizi huzurun kollarına bırakmak için.

Kamarca House
Tel: (0252) 284 45 17
6 odalı tesis sıra dışı bir tatil için ideal. Sahibi Kamer Hanım’ın yemekleri ise parmak ısırtacak cinsten.

NEREDE YENİR?

Leyley (0 252 284 46 69) ve Gölbaşı (0 252 284 44 10) Merkezin dışında farklı konseptleri olan, doğayla iç içe mekanlar.
Merkezde ise Ramazan Han Restoran (0 252 284 41 83) Zeugma (0 252 284 21 41) ve Metin Pizza’yı (0 252 284 28 77) deneyebilirsiniz.

Dalyan’ın kenarında bulunan, tekneyle de ulaşabileceğiniz Riverside (0 252 284 31 66) restoranda deniz ürünleri yiyebilir, tam karşıdaki kral mezarlarını içkinize meze yapabilirsiniz.

NE YAPILIR?

Çamur banyolarında tüm vücudunuzu çamurla kapladıktan sonra, tekneyle Köyceğiz gölüne gidin ve suya atlayın.
Giderken biraz zombiye benzeyeceksiniz ama cildiniz bebek teni gibi olacak. Sadık’ın teknesi Fok bu iş için biçilmiş kaftan.
(0 543 630 02 32)

Dalyan’dan sandalet alın. Dalyan’dan İztuzu’na tekneyle giderken, Humphrey Bogart’ın oynadığı, geçmişin ünlü filmi Afrika Kraliçesi’ni hatırlayacaksınız. Plaja vardığınızda bir uçtan diğerine yürüyün.