Akdeniz | Muğla – Ölüdeniz

Plajların En Güzeli Ölüdeniz

Fethiye ÖlüdenizÖlüdeniz kesinlikle, Türkiye’nin tanıtımına en büyük katkısı olan yerlerden biri. Posterler, kitaplar, kartpostallar ve billboardlara hep konuk olmuş. Hisarönü’nden sahile indiğinizde tam karşınıza Belcekız Plajı çıkıyor, onun devamında da Ölüdeniz var.

Kayaköy’den Ölüdeniz’e çam ağaçlarının arasından, güzel manzaralar eşliğinde yürüyebilirsiniz.

Plajın girişi paralı; içeride denizin gölle birleştiği noktada o muhteşem manzarayı görüyorsunuz. Çakıl taşlı bir plaj, mavinin farklı tonları, zamanı bile durduran durgun su, cennetin dünyadaki benzeri gibi. Hafta sonları uzak durmaya çalışın, kalabalık cenneti cehenneme çevirebiliyor. Ölüdeniz kano sevenler için de çok doğru ve güvenli bir seçim. Paraşütçüler ise Ölüdeniz’in hemen üzerindeki 2000 metrelik Baba Dağı’nı mesken tutmuşlar, cennete tepeden, görkemli bir manzara eşliğinde iniyorlar. (Sky Sports Tel: 0 252 617 05 11)

Fethiye Gemiler AdasıEtrafta çok güzel koylar, daha ziyade kilise ve manastırların olduğu Bizans kalıntıları var. 7.yüzyıldan kalma bir manastırın olduğu Gemiler Adası aynı zamanda Aya Nikola Adası olarak da geçiyor. Mavi yolcular için popüler bir demirleme noktası olan adanın en tepesine ilginç bir tünelden geçip çıkabilir, mozaikleri hala duran kilisenin oradan manzarayı seyredebilirsiniz. Adını etraftaki onlarca değişik kelebekten alan Kelebekler Vadisi bu bölgeyi daha da cazip hale getiren yerlerden. Vadi daha ziyade alternatif turizm meraklılarına hitap ediyor. Bu yerlere gitmek için tekne turlarına katılabilirsiniz. Ölüdeniz civarında Ocakköy, Ovacık ve Hisarönü’nde kalabilirsiniz.

NEREDE KALINIR?

Paradise Garden Hotel
Tel: (0252) 617 05 45
www.paradisegardenhotel.com
Ölüdeniz’e inen yokuşun üzerinde konuşlandığından manzara inanılmaz. Kocaman havuzları ve geniş bahçeleri çok etkileyici.

Montana Pine Resort
Tel: (0252) 616 71 08
www.montanapine.com
Bölgedeki en iyi tesislerden biri.

Hotel Meri
Tel: (0252) 617 00 01
www.hotelmeri.com
Ölüdeniz kenarında, sırtını çamlara vermiş bir otel. Odaların çoğu manzaralı ve oturup keyif yapabileceğiniz balkonlara sahip.

NE YENİR?

Beyaz Yunus Restaurant
Tel: (0252) 617 00 68
Önde, bir oylamada dünyanın en güzel plajı seçilen Ölüdeniz, arkada yeşilin değişik tonları, sol tarafta ise Babadağı’ndan atlayan paraşütçüler. Hava kararmadan güne nokta koymaya gidin. Güneş batarken, denizden çıkan nimetlerin tadını çıkarın.

Ölüdeniz’de doğanın ve huzurun tadını çıkarmakta acele edin. Bu muhteşem doğa cenneti de kalabalıktan ve kirlenmeden payına düşeni alıyor ne yazık ki!
Bünyad Dinç