Akdeniz | Perge/Aspendos

Perge’de Muhteşem Bir Antik Şehir

Antalya - PergeEfsaneye göre Troya savaşından sonra Yunanlılar tarafından kurulan Perge denize bağlantısını sağlayan Aksu Nehri kenarında yer alıyor. Antik bir şehrin tüm özelliklerini taşıyan Perge’nin çok güzel bir tiyatrosu ile stadyumu var. 12.000 kişilik stadyumdaki seyircilerin oturma yerlerinin alt kısımları ise dükkan olarak değerlendirilmiş. Aspendos ise tiyatrosuyla ön plana çıkıyor.

Apollonius’dan Aziz Paul’e çok sayıda ünlü Perge, Akdeniz bölgesindeki en büyük Roma hamamı komplekslerinden birine sahip. Hayal gücünüzü kullandığınızda, mermer sütun ve heykellerle süslü o muhteşem hamamı gözlerinizin önünde canlandırabiliyorsunuz. Hamamlar sabahları kadınlara, öğleden sonra erkeklere hizmet vermiş. Binanın girişinde Palaestra dedikleri kocaman bir spor alanı var. Orada egzersiz yapıp, terleyen Romalılar önce kendilerini hamamın buz gibi sularına atmışlar, sonrasında gelsin keyif dolu dakikalar.

Perge AgoraŞehirde, kare şeklinde bir Agora (Pazar Yeri) bulunuyor. Yerler mozaik kaplı, dükkanların kapıları, kasabın yerini gösteren kanca ve bıçak şeklindeki mermer kabartma hala duruyor. Ana caddenin ortasında ise geçmişte devamlı suyun aktığı upuzun bir havuz var. Havuz hem şehre güzellik katmış, hem de sıcak yaz günlerinde serinlemek isteyenlere derman olmuş. Caddede, üzerinde tanrı kabartmalarının olduğu dört tane sütun var. Birindeki kabartma, ören yerlerimizde elini kolunu sallayarak dolaşan hırsızlar tarafından geçtiğimiz yıllarda çalındı.

Ünlü astronomi uzmanı Kepler’in formüllerini kullandığı matematikçi Apollonius Perge’de doğmuş ünlülerden biri. Aziz Paul ve Barnabas’ın ziyaret ettikleri şehir İncil’deki kayıtlarda da geçiyor. Eski dünyanın en önemli coğrafyacısı Amasyalı Strabon, “Coğrafya” isimli kitabında, Perge’de tanrıça Artemis için her yıl özel bir festival düzenlendiğini yazıyor. Şehirdeki önemli isimlerden biri de Magna Plancia isimli bir kadın. Ailesi şehre çok büyük katkılarda bulununca, Magna’nın heykelini her köşe başına dikmişler.

Perge Stadyumu Altındaki DükkanlarStadyumun altında görülen kemerlerdeki dükkanların bazılarında sahiplerinin adlarının yazıldığı tabelalar bulunmuş.

NASIL GİDİLİR?

Antalya’dan Alanya’ya giden yol üzerinde, Perge 20, Aspendos 60 kilometre ileride bulunuyor.
Aspendos’a giderken, Serik’ten geçeceksiniz. Otogar’ın girişindeki tabelada, şair ruhlu belediye başkanının yazdığı yazı sizi karşılayacak: “Güneşin bile koşarak doğduğu, üzülerek battığı ilçemize hoş geldiniz”

NEREDE YENİR?

Belkıs Restoran
Tel: (0242) 735 70 73
Aspendos manzaralı Belkıs Restoran’da tarihe şahitlik ederek öğle yemeği yerken, nehirdeki ördeklere de ekmek atabilirsiniz.

40 mermer sıradan oluşan yapının sahne kısmı çok özenli. Eskiden içinde heykellerin olduğu nişlerin en üstünde şarap ve tiyatro tanrısı Dionisos’un bir kabartması yer alıyor.

Toros Dağları’ndan suyu Aspendos’a taşıyan su kemerleri Roma mimarisinin en güzel örneklerinden.

Görkemli tiyatro

Aspendos tiyatroAntalya yakınlarındaki Aspendos Tiyatrosu Marcus Aerelius isimli Roma İmparatoru döneminde (İ.S. 161-180) mimar Zeno tarafından yaptırılmış. 15.000 kişinin üzerinde bir kapasiteye sahip. Girişinde binanın sponsorları Curtius kardeşlerin bir sözü bulunuyor: “Ülkenin tanrılarına ve Kraliyet Ailesine”.

Antik dünyanın en iyi korunmuş tiyatrolarından biri olan Aspendos’un efsanevi bir hikayesi var. İmparator, şehrine en güzel yapıyı kazandıracak mimarla kızını evlendireceğini söyler. Sonunda ortaya iki güzel eser çıkar: Tiyatro ile su kemerleri. İmparator karar veremez ve iki mimarı da huzuruna çağırır. Tek bir kıza karşılık iki güzel eser olduğundan kızını ikiye böleceğini söyler. Tiyatronun mimarı hakkından vazgeçtiğini belirtir ve tahmin edeceğiniz gibi imparator gerçek sevenin o olduğunu düşündüğünden kızını tiyatronun mimarıyla evlendirir! Bu Hz. Süleyman’a gelip, aynı çocuğun annesi olduğunu iddia eden iki kadının hikayesini andırıyor. Hz.Süleyman bebeği ikiye böleceğini söyleyince, hakkından vazgeçen kadının gerçek anne olduğu anlaşılmış. Tarih tekerrürden ibarettir dedikleri bu olsa gerek!

40 mermer sıradan oluşan yapının sahne kısmı çok özenli. Eskiden içinde heykellerin olduğu nişlerin en üstünde şarap ve tiyatro tanrısı Dionisos’un bir kabartması yer alıyor. Vaktinde Selçukluların kervansaray olarak kullandıkları tiyatronun biraz ilerisinde, Köprüçay (Antik adıyla Eurymedon) üzerinde çok güzel bir Selçuk köprüsü bulunuyor. Aspendos’a kadar gitmişken, su kemerlerini muhakkak görün, oradaki kafelerde taze portakal suyu için.