Doğu Anadolu | Ağrı

Ağrı Dağı ve Nuh’un Gemisi

Şehirdeki her noktadan karlı zirveleriyle sizi selamlayan Ağrı en büyük olmanın gururuyla binlerce yıla meydan okuyarak bölgeye gözcülük yapıyor. Ağrı Dağı Ermenistan sınırına da çok yakın, sadece 16 kilometre uzaklıkta.

Iğdırdan Ağrı Dağı
Ağrı Dağı’nın Iğdır’dan görünüşü.

İranlıların Koh-i Nuh, Avrupalıların ise Ararat dedikleri dağ en son on bin yıl önce patladığı düşünülen sönmüş bir volkan. 5.165 metre yüksekliğindeki Ağrı Dağı’nın 4200 metreden sonrası buzullarla kaplı. Dağın güney doğusunda 3896 metrelik zirvesiyle Küçük Ağrı yer alıyor. İki dağın kapladığı toplam alan ise 1200 km2 civarında. Tufanda her türden bir çift canlıyı alarak gemiye binen Nuh peygamberin gemisinin Ağrı Dağı’nda karaya oturduğuna inanılıyor. Yaşadığımız topraklar o kadar bereketli ki insanlığın ilk ipuçları hep Anadolu’da gizli. Hz. Adem ile Havva’nın yaşadığı İrem Bahçeleri’nin Ağrı Dağı’nın kuzeyindeki Aras Vadisi’nde olduğu söyleniyor.

Ağrı DağıGemi ve dağla ilgili binlerce efsane ve söylenti yüzlerce yıldır insanların dikkatini çekiyor. Josephus isimli 1.yüzyılda yaşamış bir tarihçi Nuh’un Gemisi’nin Ağrı’ya indiğini yazmış. Tanrıdan kendisine gemiyi göstermesini isteyen Aziz Yakup dağda uyuya kalmış ve uyandığında elinde geminin ahşap bir parçasını bulmuş. 1887’de İran’dan gelen iki prens 4000 yılın ardından geminin ön ve arka kısımlarını net bir şekilde gördüklerini, orta bölümün de karlar içinde olduğunu söylemişler. 1916’da iki Rus pilotu havadan gemiyi gördüklerini iddia etmişler, bir sene sonra da Çar II. Nikola yüz elliye yakın insanı geminin fotoğraflarını çeksinler diye bölgeye yollamış. Araya Çar ve ailesinin sonunu hazırlayan Bolşevik Devrimi girince resimler kaybolmuş ama çarın kızı Anastasia’nın geminin ahşabından yapılmış bir haç taktığı dedikoduları ortada dolaşıp durmuş. 1977’de İran Şahı Pehlevi’nin verdiği yılbaşı partisine giderken, Ağrı üzerinden uçan Başkan Jimmy Carter ve ekibinin de gemiyi gördüğü basında yer almış. 1989’da CNN’de Şikagolu bir pilotun çektiği görüntüler gemiye ait olabileceği iddiasıyla yayınlanmış. Aya çıkan ilk insanlardan biri olan astronot James Irwin de defalarca Nuh’un gemisini bulmak için Ağrı Dağı’na tırmanmış. Ağrı bugün de ser verip sır vermeyen edasıyla yeni maceraperestleri bekliyor. Doğu Bayazıt’a kadar gitmişken meteor çukurunu ve Nuh’un Gemisi’ne ait olduğu söylenen toprak kütleyi de görebilirsiniz.

Tevrat’ta Ağrı Dağı’nın batı dillerindeki adı olan Ararat, Urartu ülkesi olarak kullanılıyor.
Aydın Kudu