Ege | Aydın – Kuşadası

Efes’e açılan kapı, Kuşadası

Birkaç yıl önce Kısmet Otel’in o eşsiz terasında, yabancı bir arkadaşımın “Sizin ülkenizde tek bir mimar ve onun çizdiği tek bir proje mi var?” sorusuyla karşı karşıya kaldım. Yıllar öncesinin küçük kasabası Kuşadası, bugün birbirinin kopyası kocaman beton blokların, insanlara nefes aldırmadığı koca bir şehir oldu. Onca inşaata rağmen, ilçe merkezi hala güzel.

Kuşadası Limanı

Kuşadası limanı, her yıl, Efes’i görmeye gelen turistlerle dolu yüzlerce yolcu gemisini ağırlıyor.

Kuşadası güneş batımının en güzel olduğu yerlerden biri, dolunay zamanı ise manzara müthiş.

Kuşadası’nda limanın devamındaki Öküz Mehmet Paşa Kervansarayı’nın yanında bulunan ve yayalara ayrılmış olan Barbaros Hayrettin Bulvarı çoğunlukla yabancı turistlere mal satan dükkanlarla dolu. Yolun sonunda ilçenin en gürültülü yeri yani barlar sokağı var. PTT’nin bulunduğu köşeden içeriye girip, Kaleiçi denilen bölgedeki ara sokaklarda dolaşırsanız, güzel restoranlar keşfedebilirsiniz. Limandan marinaya doğru giden yolun üzerinde halk plajı var ama Kadınlar Denizi, Cennet gibi çok sayıda başka plaj da deniz sevenlerin hizmetinde. Küçük Menderes nehrinin ağzındaki Pamucak Plajı ise son zamanlarda inşa edilen turistik tesisler ve su parklarıyla dolu. 1966 yılında Milli Park ilan edilen Dilek Yarımadası, 1237 metrelik Samsun Dağı’nın eşsiz manzaralarıyla dolu plajlara sahip. Bunlardan İçmeler, Aydınlık Koyu, Kavaklı Burun, Karasu her yaz çok sayıda ziyaretçiyi ağırlıyor. Bizanslılar döneminde adı Ania sonra da Scala Nuova olan ilçe, limanı alüvyonlarla dolan antik Efes şehrinin sahildeki devamı olarak kurulmuş. Kuşadası bugünkü adını üzerinde Cenevizlilerin inşa ettiği bir kale bulunan Güvercin Adası’ndan alıyor.

Günümüzde otellerinin çoğu paket turla gelen, orta sınıf yabancı turistlerle dolu olan Kuşadası etrafında bulunan tarihi eserler yüzünden ilgi çeken bir bölge. Efes’in bulunduğu Selçuk’ta Artemis heykellerini de görebileceğiniz çok güzel bir müze var. Dünyanın yedi harikasından biri olan Artemis Tapınağı, dört İncil yazarından biri olan Aziz Yuhanna kilisesi, Türkiye’deki en güzel camilerden biri konumundaki İsabey Camii ve çarşıda yer alan su kemerleri Selçuk’un diğer tarihi hazineleri arasında yer alıyor.

Kuşadası’ndan Samos (Sisam) adasına feribotla geçebilirsiniz. Bu konuda Anker Travel’dan bilgi alabilirsiniz.
Tel: (0256) 612 45 98
www.ankertravel.com

NEREDE KALINIR?

Kısmet Otel
Tel: (0256) 618 12 90
www.kismet.com.tr
Kuşadası’nın klasiklerinden olan otel özellikle manzarası ve yemekleriyle ön plana çıkıyor.
Türkiye’de kendine has bir atmosferi olan nadir turistik tesislerden.

Bakkhos, Kirazlı Köyü
Tel: (0256) 622 03 37 Kuşadası’nın tepesinde doğanın içine gömülmüş, 12 odalı bir tesis. Harika bir havuz bu güzelliği tamamlıyor. Odalarda işletme sahipleri Manuela ve Orhan Özbaş’ın rafine zevklerinin yansımaları var. Efes’e yakın ama şezlonglara bir kez yayılırsanız, kalkmanız çok zor.

Villa Konak
Tel: (0256) 614 63 18
www.villakonakhotel.com
Bahçesi çok güzel olan işletme Barlar Sokağı’nın yakınında bulunuyor. 22 odaları var, çocuk kabul etmiyorlar.

Kalehan Otel
Tel: (0232) 892 61 54
www.kalehan.com
Selçuk’taki tesis ilginç dekorasyonu ve ambiyansıyla tercih edilebilir. Hemen arkasında Bizans kalesi var. Efes’e en yakın yerlerden biri.

Nilya Otel
Tel: (0232) 892 90 81
www.nilya.com
Selçuk’un ara sokaklarının birinde bir sürpriz olarak karşınıza çıkıyor. Kahvaltıları bir harika. Kendinizi bir akrabanın evinde tatildeymiş gibi hissediyorsunuz.

NE YENİR?

Tarihi Çınar 2 Restoran
Tel: (0256) 618 18 47
Deniz ürünleri için en iyi restoranlardan biri.

Secret Garden Restoran
Tel: (0256) 618 26 96
Manzara, servis, balıklar, mezeler, şarap çeşidi çok iyi. Kısmet Otelin yanında.

Cimino Restoran
Tel: (0256) 614 64 09
Şehir merkezinde. İtalyan yemekleri konusunda uzman. Manzarası da güzel.