Ege | Balıkesir – Ayvalık

Şimdi gitme vakti, Ayvalık

AyvalıkHayatımı geçirmek istediğim yerlerden biri de Ayvalık. Dar sokaklarında kaybolmayı, Güvercin Adası’na gitmeyi ve insanlarını pek severim. Ayvalık uzun yürüyüşler ve sakin koylarda deniz sefaları için de çok keyifli.

Balıkesir’in ilçesi olan Ayvalık, antik dönemlerde “Kydonia” olarak anılmış. Ayvalık-Cunda gezisiyle, sanki yüzyıllar öncesine seyahat etmiş olacaksınız.

Taksiyarhis Kilisesi

“Bir ilçe ne kadar sevimli olabilir?” sorusunun cevabı, benim için Ayvalık’tır. Bir kere buram buram tarih kokar. Dar sokakları hikaye dolu, insanı medenidir. İklimi hoştur. Yazı fazla bunaltmaz, kışları ılık geçer. “Eşşek rüzgarı”na tutulmadığınız sürece, Ayvalık şahane bir liman kasabasıdır.

Ayvalık’ı yaşamak için, bir defa, bu sokaklarda bilerek yürüyeceksin. Mübadeleyi, Girit’ten ve Midilli’den gelenleri, gidenlerin bıraktığı izleri tanıyacaksın. Midilli’den gelenlere “Adalı”, Girit’ten gelenlere de “Gritikos” dendiğini öğreneceksin. Zengin adalıların Çamlık’a yerleştiğini ve hâlâ olağanüstü evlerde yaşadıklarını bileceksin. Evlerin zarif kıvrımlarını göreceksin. Cunda’daki turistik balıkçılar ve uydurma Ayvalık tostu, sadece yüzeysel ve uyduruk bir gezi rotasıdır; anlayacaksın!

Perde arkasındaki Ayvalık

Turistik gidenler gözden kaçırabilir ama Ayvalık’ın en güzel mekanlarından birisi Yalı Pansiyon’dur. Yalı, Osmanlı döneminde İtalyan Konsolosluğu olarak kullanılmış. Daha sonra, Yunanlı bir generalin evi olmuş. 1977′de, Çetin Akkoç satın almış ve 1980′de de pansiyonculuğa başlamış. Sadece 5 odası var. Ev yapımı üzüm ve vişne reçelleriyle, bahçede kahvaltı yapmanın tadı başka. Deniz çok güzel olmasa da, bahçeden girilebiliyor. Sezen Aksu, Elia Kazan, Erol Evgin gibi sayısız ünlünün uğrak yeri olmuş. Havalandırma yok, odalarda duş ve tuvalet de yok. Emekli astsubay Çetin amca ve eşi Mediha teyzenin dostluğu, bir de harika bir yalı var; insanın gözü başka bir şey görmüyor zaten…

Perşembe günleri Ayvalık’ın pazarı. Karşı kıyıdan, ellerinde boş bavullarla akın akın pazara geliyorlar. Ayvalık perşembe günleri tabir yerindeyse talan ediliyor. Lokantalarda yemek, dükkanlarda da mal kalmıyor. Gezinizi bir perşembe akşamı başlatmamanızda fayda var.

Zeytinyağı ile pişen her yemek ve ızgara balık, Ayvalık’ın mönüsünü oluşturuyor. Şehir Kulübü’nün mezeleri son derece lezzetli, fiyatları da uygun. Benim favorim, hemen belediyenin arkasındaki Çorbacı Mehmet Usta. Kabak çiçeği dolmasının tadına diyecek yok.

Bir de tabii tatlı olarak Yeni Güler Pastanesi’nin mamülleri. Baklavası bile zeytinyağı ile yapılıyor. Üzüm suyu ile tatlandırılmış, sakızlı ve tabii ki yine zeytinyağlı kurabiyelerinin tadını anlatmam mümkün değil…
Cunda veya yeni adıyla Alibey, Ayvalık’a ince bir köprüyle bağlanmış. Ayvalık’tan yürüyerek gidilebiliyor. İsterseniz otobüs veya motorla da geçebilirsiniz ama ben her defasında 8 km.’lik yolu yürürüm. Yavaş yürüdüğünüzde, iki saate yakın sürer ve bana çok iyi gelir.

O taş evlerin, yıkık duvarların arasında dolaşırım…Sonra da Taş Kahve’de oturup kalırım…

NASIL GİDİLİR?

İstanbul’dan en güzeli, Yenikapı-Bandırma feribotuna binmek. Bandırma-Ayvalık arası 223 km. Eğer körfezi dolaşarak giderseniz, İstanbul-Ayvalık arası 520 km. Ankara’dan gidecek olanlar da, Eskişehir yolunu kullanırlarsa 675 km. Bazen yollarda çalışma olabiliyor. Geceye kalmamaya bakın. Otobüs tercih ederseniz, otobüs şirketlerinin büyük şehirlerden Ayvalık’a seferleri var.
Bir de Atlas-Jet’in Edremit uçuşları başladı. Havaalanı, Ayvalık’a 40 dakikalık mesafede.

NEREDE KALINIR?

Yalı Pansiyon: Benim favori pansiyonum.
Tel: (0266) 312 24 23,
www.yali-pansiyon.com

Kaptan Otel: Yalı Pansiyon’a çok yakın, hoş bir otel.
Tel: (0266) 312 88 34

Nesos Butik Otel:
Tel: (0266) 327 29 40

Haliç Park Hotel: Büyük ve iyi bir otel ama şehire 2 km. kadar uzakta, Cunda yolunun başında.
Tel: (0266) 331 52 21

Ortunç Otel: Bir Ayvalık klasiği. Cunda’da, plajı mavi bayraklı.
Tel: (0266) 327 11 20

Taksiyarhis Pansiyon: Merkezde, çok hoş bir pansiyon.
Tel: (0266) 312 14 94

Chez Beliz Pansiyon: Özellikli bir yer. Sahibesi emekli bir aktris. Pansiyonun her köşesine hayat vermiş. Ayrıca Beliz Hanım’la sohbet edip özel karışım bitki çaylarından yudumlamak ayrı bir keyif.
Tel: (0266) 312 48 97

Bonjour Pansiyon: Tavan resimlerine dikkat edin. Sahipleri de çok titizler.
Tel: (0266) 312 80 85

NE YENİR?

Çorbacı Mehmet Usta’da bütün zeytinyağlı yemekler enfes. Ayrıca nohut ve kuru fasulye de zeytinyağlı yapılıyor. Salataları çok güzel. Ayvalık Limanı’nda, Belediye’nin arkasında.
Tel: (0266) 312 66 56

Çarşıdaki Yeni Güler Pastanesi’nde çubuk ve sakızlı kurabiyeyi mutlaka tadın. Soda yerine kül suyu, şeker yerine üzüm suyu kullanılmış kurabiyeleri enfes. Bir de lor tatlısı…

Ayvalık Balıkçısı veya halk arasındaki adıyla Zaro Balıkçısı, balık yemek için en iyi adres. Sübye yahni, midye tava, sardalye ve Ayvalık balığı olan papalina’yı tadabilirsiniz. Hafif zeytinyağlı ve limonlu sunulan börülce, deniz börülcesi, istifno var. Kışları da hindiba, turp otu ve akkız yapıyorlar. “Helvani” diye sakızlı bir tür irmik helvası var ki parmaklara dikkat! Zaro Balıkçısı, Ayvalık Sebze Hali’nin içinde, şehrin tam ortasında. Son derece salaş, küçük ama çok hoş. Tel: (0266) 312 45 83

Cunda’daki Deniz Restaurant’ın mezeleri de, balıkları da çok lezzetli. Tel: (0266) 327 16 85

Bir de çok paranız varsa, Cunda’daki Bay Nihat’ı öneririm.
İlla isterseniz, Avşar’dan Ayvalık tostu yiyebilirsiniz. Sahibi iflah olmaz bir Hülya Avşar hayranı.
Bir de karadut dondurması ve sakızlı dondurma deneyin. Birçok yerde var, en güzeli balıkçıların önünde, sahildeki.

NE YAPILIR?

Sarmısaklı artık çok kalabalık. Mutlaka tekne turu yapın.

“Cıstak” ve yandan göbek tarzı değilseniz, önerim Bambi. Adalar ve koylar mükemmel. Beş koyda duruyorlar, balık ve salatalı öğle yemeği “doyana kadar”. Öğleden sonra da karpuz servisi var. Sabah 11′de kalkıyor, 6′da da dönüş var. Tekne turları genelde Ekim sonuna kadar sürüyor.
Tel: (0266) 312 57 60

Cunda’da eski kiliseleri ve Taksiyarhis Kilisesi’ni gezin. Ve tabii bütün Cunda’yı!

Ayvalık çarşısı ve sebze hali çok güzel.

Karagöz Sanat Evi evi çok ilginç. Yalı Pansiyon’un bahçesine, orada kalmasanız bile, gidin. Çetin amcayla sohbet edin.
Şeytan Sofrası ve Cennet Tepesi’ni görün.

Kazdağları ve Bergama’ya günü birlik gidebilirsiniz. Ayrıca, Schengen vizeniz varsa, Midilli’ye her gün feribot var. Yolculuk 1,5 saat sürüyor.

Kabak çiçeği dolması