Ege | Çanakkale – Assos

Filozof Aristo ve Assos

Assos Athena TempleAssos’ta güneş batmak üzereyken, son ışıkları karşıda kadın şair Sappho’nun yaşadığı Lesbos (Midilli) adasına yansır. Tavsiyem, sahile inip, bir kafeye ya da mendireğe oturmanız ve bu şehirde üç yılını geçiren Aristo’yu düşünmeniz… Antik çağın ünlü filozofu Aristo’yu bile büyüleyen Assos belki sizdeki cevherleri de ortaya çıkarır…

Selçuklu Köprüsü

Assos’tan Küçükkuyu’ya giden 24 kilometrelik sahil yolu çok güzel. Çanakkale üzerinden Assos’a gittiğinizde, Selçuklu Köprüsü’nü geçerken şehrin silueti karşılar sizi. Yunanca anlamı birinci demek olan şehrin en yüksek noktasındaki Athena tapınağına çıktığınızda aklınıza, bu güzel tapınağa ve armağan ettiği zeytin ağacı ile Atina şehrine adını veren bilgelik tanrıçası gelir. Troya savaşında Troyalı yiğitlere tuzaklar kurup, Yunanlıları destekleyen Athena, arkadaki Kazdağlarında düzenlenen ilk güzellik yarışmasında üç adaydan biri olmuş ama tacı fettan Afrodit’e kaptırmıştır. Batı Anadolu’daki çoğu kent gibi Assos da Lidya, Pers, Helen, Bergama, Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerinin ardından bugünkü halini almıştır. İ.Ö. 4. yüzyılda Plato’nun öğrencilerinden Hermias şehirde hüküm sürmüş ve birçok bilim adamının Assos’a yerleşmesini sağlamıştır. Bu bilim adamlarının arasında Hermias’ın yeğeniyle evlenen Aristo da vardır. Aziz Pavlus (Paul) Anadolu halkını Hıristiyan yapmaya çalışırken Assos’tan denize açılmıştır.

1980’lerden sonra gezginlerin keşfettiği Assos’a adım attığınız an bambaşka bir dünyada olduğunuzu anlayacaksınız. Athena tapınağından aşağıya inerken, Murat Hüdavendigar Camii’ne bir göz atın. Yol boyunca köylüler bahçelerinden doğanın ikramı ya da ellerinden sanat eseri olarak çıkanları size satmaya çalışacak. Köyün üst kısmındaki kahvelerden birinde oturun, gittiğiniz yerleri, yürüdüğünüz sokakları aydınlatan en önemli kaynaklardan biri de köy kahveleridir. Tavşankanı çayınızı içtikten sonra Assos’un surları boyunca yürüyün, tepeden aşağıya mendireğe doğru inerken, karşınıza çıkacak olan Ege manzarasını, yeni gerçeğiniz olarak beyninize nakşedin.

Masalsı bir güzelliğe sahip Assos limanının üzerindeki Athena Tapınağı, Anadolu’da Dor düzeninde yapılmış ilk tapınak.

NASIL GİDİLİR?

Çanakkale’den Ayvacık’a düzenli olarak otobüs seferleri var. Ayvacık’tan 25 kilometre uzaktaki Assos’a ise minibüslerle ulaşabilirsiniz.

Assos, İzmir’e 270, Bursa’ya 300, İstanbul’a 400 kilometre uzaklıkta. Yenikapı-Bandırma feribotu ile ulaşım çok rahat.

NEREDE KALINIR?

Kaldera Otel
Tel: (0286) 723 44 20
www.kaldera.org
Doğayla baş başa bir tatilin anahtarı.

Biber Evi Butik Otel
Tel: (0286) 721 74 10
www.biberevi.com
Üç bin yıllık Assos antik kentinin yanı başında, Behramkale köyünde bulunuyor. 150 yıllık bir taş yapı olan otelin sahibi Lütfi Oğuzcan dünya ve Türk mutfağını çok iyi bilen bir aşçı.

Kervansaray Otel
Tel: (0286) 721 70 93
www.assoskervansaray.com

Assos Group Hotels
Tel: (0286) 721 74 35
www.assoshotel.com