Ege | Denizli – Pamukkale

Doğadan bir armağan, Pamukkale

Pamukkale Pamukkale’nin girişinde antik Hierapolis şehrinin mezarlığı var. Buraya gömülenlerin aileleri mezarlara bakım ve çiçekler için para ödemişler. İnsanların şahsi eşyalarıyla gömüldüğü mezarların taşlarında ilginç detaylar var. Birinde “Mezarıma girmeye kalkan hırsız, yürüyecek toprak, seyredecek deniz bulamasın, çocuksuz ve mutsuz bir hayatın ardından öldüğünde tanrıların laneti üzerinde olsun.” yazıyor.

Pamukkale’deki mezarların bazılarının üstüne gücü temsil etsin diye erkek cinsel organı koymuşlar.

Pamukkale dünyada eşi benzeri olmayan bir doğa mucizesi.

Pamukkale depremler açısından çok talihsiz, defalarca yıkılmış. Neron gibi bazı imparatorlar ellerini ceplerine atıp, afetler sonrasında yeni imar hareketlerine yardımcı olmuşlar. Hierapolis’e ayrıcalıklar tanıyıp, imparatorlar için tapınak inşa etme ve imparatorluk festivalleri düzenleme hakkı vermişler. Hıristiyanlığın ilk kabul edildiği yerlerden biri olan Hierapolis’ten, İncil’de de bahsediliyor. Havarilerden Philip’in bu şehirde yaşayıp, yedi oğluyla beraber öldürüldüğüne inanılıyor. Philip için yapılan mezarın kalıntıları halen burada bulunuyor. Aya Sofya’yı inşa ettiren Bizans İmparatoru Jüstinyen ise John isimli bir piskoposu, Hierapolis’teki herkes pagan geleneklerini bırakıp yeni dini seçsin diye görevlendiriyor. O da 80.000 kişiyi Hıristiyan yapıp, 98 kiliseyle, 12 manastır inşa ettiriyor. 12. yüzyılda bölge tamamen Türklerin eline geçiyor.

Pamukkale Tiyatro
Hierapolis Tiyatrosu

İstanbul’daki Hipodromu yaptıran Septimius Severus, Pamukkale’nin tiyatrosunu da onartmış.

Traverten teraslardaki güzellik

PamukkaleGeçtiğimiz yıllarda tamamen gün ışığına çıkarılan ve İmparator Domitian’a adanan Sütunlu Cadde’yi geçtikten sonra karşınıza bugün müze olarak kullanılan çok büyük boyutlardaki Roma Hamamları çıkıyor. Müze ufak ama içindeki eserler ilginç. Heykeller, kabartmalar, antik paralar göreceklerinizden bazıları. Bir de genelde zengin insanların gömüldüğü lahitler var. Lahite aynı zamanda “Sarkofaj” deniyor. Anlamı ise “Et yiyen”. Eskiden insanlar lahitlerin içine koydukları cansız bedenlerin birkaç yıl sonra sadece kemikten ibaret olduğunu görünce böyle değişik bir isim bulmuşlar!

Müzenin önünde ise dünyada eşi benzeri olmayan Pamukkale var. Çal Dağı’ndan çıkan termal sulardaki, çözülmüş halde bulunan kalsiyum bikarbonat, tepelerden aşağıya doğru süzülürken içindeki karbondioksit havaya karışıyor ve teraslarda sert tebeşir biçimindeki travertenleri oluşturuyor. Ayakkabılarınızı elinize alıp, binlerce yılda meydana gelmiş traverten teraslarda yürüyebiliyorsunuz. Bugünkü Pamukkale motelin içinde bulunan “Kutsal Havuz” Romalılar döneminden beri kullanılıyor. Mayonuzu yanınızda götürmeyi unutmayın, içinde mermer parçaların ve kolonların olduğu 35 derecelik sıcaklığa sahip havuzda, giriş parasını ödedikten sonra keyif yapabilirsiniz. Tepede yer alan Roma mimarisi tarzındaki tiyatro 2.yüzyıldan kalma ve çok iyi durumda. İstanbul’daki Hipodrom’u yaptıran Septimius Severus Pamukkale’nin tiyatrosunu da onartmış. Yunanlıların Dionisos, Romalıların ise Baküs dedikleri şarap ve tiyatro tanrısının çok güzel bir kabartması yapıyı süsleyenler arasında. 46 sıradan oluşan ve eskiden 10.000 kişilik kapasiteye sahip olan tiyatronun sahnesine yakın bir bölümünde imparatorluk ailesi için yapılmış bir loca var.

NASIL GİDİLİR?

Denizli’ye 250 kilometre mesafedeki İzmir’den ya da 215 kilometre uzaklıktaki Kuşadası’ndan Afrodisias’a gitmek isterseniz, Aydın ve antik şehre 13 kilometre mesafede bulunan Karacasu üzerinden devam etmelisiniz. Şehri ziyaret ettikten sonra, ormanın içinden hoş yollardan geçip, Tavas üzerinden Denizli’ye ulaşabilirsiniz. Bu yol 70 kilometre. Eğer geldiğiniz yoldan geri dönüp Karacasu, Sarayköy istikametini takip ederseniz, Denizli’ye 105 kilometre sonra ulaşıyorsunuz. Denizli Pamukkale arasındaki mesafe ise 20 kilometre.

Yolculuğunuza 300 kilometre uzaklıktaki Antalya’dan başladıysanız, Korkuteli üzerinden Denizli’ye ulaşabilirsiniz. Başlangıç noktanız Marmaris ise Muğla ve Tavas üzerinden Denizli’ye gidebilirsiniz.

NEREDE KALINIR?

Yıllar önce otellere Pamukkale’deki tarihi alan üzerinde inşaat izni verilmişti. Çok zaman sonra yapılan hatadan dönüldü ve travertenlerin üstündeki binalar istimlak edildi. Oteller bölgesi Karahayıt’ta çok sayıda tesis var ve hepsinde termal havuzlar bulunuyor. Pamukkale’nin alt kısmında kalan bölgede ise uygun fiyatlı motel ve pansiyonlar mevcut. Pamukkale yabancı turistlerin yaptıkları Anadolu turlarında bir gece kalınan bir bölge, o yüzden oteller doldur boşalt sistemiyle çalışıyor. Akşamüstü yığınlar otellere akıyor, açık büfelerde kuyruklar yaşanıyor, sabah 09.00’da ortalık inle cine kalıyor. Kışın yabancı turist sayısında azalma olunca etraf biraz rahatlıyor.

Richmond Pamukkale Hotel
Tel: (0258) 271 42 94
www.richmondhotels.com.tr

Herakles Termal Pamukkale
Tel: (0258) 271 44 25
www.heraklesthermal.com

Colossae Thermal Hotel
Tel: (0258) 271 41 56
www.colossaehotel.com

Lycus River Hotel
Tel: (0258) 271 43 41
www.lycusriver.com

Laruj Polat Thermal Hotel
Tel: (0258) 271 41 10
www.laruj.com