Güneydoğu Anadolu | Adıyaman

Nemrut Dağı ve Tanrılar

Nemrut Kendini tanrılarla bir tutan I. Antiokhus’un mezarının bulunduğu 2.150 metrelik zirveye vardığınızda, nefesiniz kesiliyor. Hem onca yolu tırmandığınızdan, hem gördüklerinizden…

Kahta’daki petrol kuyuları arasında Nemrut’a giderken yolda sıradışı yerler var. Dokuz kilometre kuzeydeki Karakuş, dağın tepesindeki heykelleri diktiren Antiokhus’un eşinin mezarının olduğu yer. Bir dokuz kilometre daha gittiğinizde karşınıza 1800 yıllık bir Roma köprüsü olan Cendere çıkıyor. Köprünün üzerinde dört tane sütun varmış, biri eksik. İmparator Karakalla taht kavgası yüzünden kardeşi Geta’yı öldürünce, Geta’yı temsil eden sütunu kaldırmışlar. Geriye babası Septimius Severus annesi Julia Donma ve Karakalla’nın sütunları kalmış. Harran’daki Sin tapınağına giden Karakalla ishal olup bir çalılığın arkasına gittiğinde, terfi ettirmediği bir asker tarafından öldürülmüş, etme bulma dünyası…

Zirveye ulaşmadan önce Eski Kahta’daki kale, Kommagene Sarayı’nın kalıntılarının bulunduğu ve dik bir dağın tepesinde yer alan Arsameia, sabah erkenden yola çıkarsanız görebileceğiniz yerler. Şanlıurfa’dan geliyorsanız, Türkiye’nin en büyük projesi olan GAP’ın can damarı, Fırat Nehri üzerindeki Atatürk Barajı’nda bir mola verin.

Ve zirve…

İ.Ö. 50’li yıllarda yaşayan, kendini hem Pers imparatoru Darius’un, hem de onun ezeli rakibi Büyük İskender’in soyundan gören kral Antiokhus, baş tanrı Zeus’tan tutun, en güçlü tanrı Herkül’e kadar bir sürü devasa heykeli dağın başına gücünün sembolü olarak diktirmiş. Mezarın olduğu höyük, 50 metre yüksekliğe sahip. Bunca teknolojiye rağmen içine henüz girilemedi. Höyüğün doğu ve batı cephelerindeki teraslarının her birinde aynı sırada dokuz heykel bulunuyor. Heykel gruplarının iki başına kartal ve aslanlar konulmuş. Tanrı konumundaki, I. Antiokhus, bereket tanrıçası Tykhe, baş tanrı Zeus, güneş tanrısı Apollo ve güç tanrısı Herkül sırayla dizilmişler. Tahtlarda oturan heykeller dokuz metre yüksekliğindeymiş. Depremlerde, insan boyuna yakın kafaları aşağıya düşmüş. Nemrut’a akşamüstü çıkıp, güneşi yolculayabilirsiniz. Dişlerinizin takırdamasına aldırmıyorsanız sabahın ikisinde yollara düşüp, battaniyelerin altından güneşe hoşgeldin de diyebilirsiniz. Nemrut yakınlarından gemiyle, Atatürk Baraj Gölü üzerinden Diyarbakır’a gitmek, apayrı bir keyif. Feribot için (0 532 651 56 87)’den bilgi alabilirsiniz.

NE YENİR?

Sofra Restoran-Adıyaman
Tel: (0416) 216 32 21
Kebapları çok iyi.

Peri Hanımeli Sofrası
Tel: (0416) 214 44 40
Bu bölge için çok şaşırtıcı ama sahibi Nimet Peri isimli bir hanım. Restoranın yöre yemekleri çok lezzetli. Keçi ayranı, dövme buğday, patlıcan ve yeşil biberle hazırlanan meyir isimli spesiyalitelerini deneyin.

Neşet’in Yeri-Kahta
Tel: (0416) 725 76 75
Kahta’dan düz devam ettiğinizde varacağınız baraj gölü üzerindeki tesis bölgenin en iyi ve en ilginç restoranlarından bir tanesi. Balıkların tadını çıkarırken, patronun eski eser koleksiyonundan parçalara da göz atabilirsiniz.

Papatya Restoran
Tel: (0416) 726 29 89

NEREDE KALINIR?

Adıyaman’a yaklaşık yarım saat mesafedeki Kahta, Nemrut’a çıkmak istediğinizde kalabileceğiniz uygun yerlerden biri.

Zeus Hotel-Kahta
Tel: (0416) 725 56 94
www.zeushotel.com.tr
Bölgeye göre gayet iyi. Havuzu bile var.