Güneydoğu Anadolu | Gaziantep

Güzel Pınar’dan Gaziantep’e

Zeugma MüzesiGAP’tan en çok faydalanan şehirlerden biri olan Gaziantep, adını Arapça Ayn Teb yani güzel pınardan alıyor. Gazi ise 1920’den sonra, Kurtuluş Savaşı’ndaki on aylık kuşatma esnasında Fransızlara karşı gösterdikleri direnişten dolayı verilmiş.

Gaziantep Zeugma Müzesi

Antep fıstığının ve muhteşem yemeklerin şehri olan Gaziantep, Hititlerden Perslere, Romalılardan Araplara kadar çok sayıda uygarlığın işgaline uğradığından, mimari ve tarihi eserler açısından çok zengin bir yerleşim. Gaziantep’e gittiğinizde, şu anki görünümü daha ziyade Selçuklu izleri taşıyan 36 kuleli kaleden bakırcılar çarşısına yürüyün, baharatçılar, demirciler ve kasaplar çarşısını gezin. Gül Palas Oteli’nin arkasındaki eski Yahudi ve Ermeni mahallelerine göz atın, kaleleri andıran evlerin arasında bulunan Hasan Süzer Etnoğrafya Müzesi’ne uğrayın. Önce Ermeni katedrali olarak inşa edilen, sonra cezaevine, ardından Kurtuluş Camii’ne çevrilen binayı gezin. Korint üsluplu kolon başlıkların üzerinden göğe yükselen kubbeye hayran kalacaksınız.

Hatta bir tepenin üzerinde yer alan bu yapının minaresine çıkıp, şehre yukarıdan bakın. Çiğ ve içli köfteyi mönülerinde bulunduran kebapçılardan birinde midenize bir ziyafet çekin. Öğleden sonra ise, Zeugma’dan getirilen ve zengin Romalıların villalarını süsleyen mozaiklerin arasında dolaşırken, İ.S. 252 yılında şehri yakıp yıkan Sasanileri düşünün. Tunus’un başkentindeki Bardo Müzesi’nden sonra dünyanın ikinci en büyük mozaik müzesi olan bu yapıdaki eserler eski zaman insanlarının bizden çok daha rafine zevklere sahip olduklarının bir kanıtı. Müzenin içinde dünyanın en büyük mühür baskı koleksiyonu da bulunuyor. 100.000 parçadan oluşan koleksiyondan seçilen eserler ziyaretçileri büyülüyor. Gaziantep’in çarşıları fotoğrafçılar için doğal plato gibi, alışveriş yapmasanız bile çok keyif alacaksınız.

Heykel atölyesi Yesemek

Yesemek Hititlerin heykel atölyesiGaziantep yakınlarındaki Yesemek, Hititlerin heykel atölyesi olarak geçiyor. Yüzlerce bitirilmemiş heykel dört bir yana dağılmış bir şekilde ziyaretçileri bekliyor. İslahiye yolu üzerinden gidebilirsiniz. Şehirden, yaklaşık 115 kilometre ötede.
Doğu’nun Paris’i denilen pek çok şehri planlama açısından geride bırakan Gaziantep geniş bulvarları ile görenleri şaşırtıyor. GAP turu yapmak için iyi bir seyahat acentesine ihtiyacınız varsa, Vipol Turizm (Tel: 0342 2210290 www.vipolturizm.com) hem uzmanlık alanına giren GAP turları yapıyor, hem de Gaziantep’ten Suriye’ye turlar düzenliyor.

Zeugma Müzesi
Çingene Kız Mozaiği

NEREDE KALINIR?

Anadolu Evleri Butik Hotel
Tel: (0342) 2209525
www.anadoluevleri.com
Gaziantep’e sadece Zeugma’dan çıkarılan mozaikleri görmek için bile gidilir. Hazır gitmişken, üç eski Antep evinin restorasyonu sonucu ortaya çıkan, Anadolu Evleri’nde kalın. Dönemin mobilyalarıyla süslenen işletmenin siyah ve beyaz çizgili taş zemini olan avlusunda kahvaltı ederken, geçmişe yolculuk yapıyorsunuz.

Antik Belkıs Han
Tel: (0342) 231 10 84
www.belkishan.com
Sıradışı mekan arayanlar için, avlulu eski bir Antep evi, şık bir butik otele dönüştürülmüş.

Tilmen Hotel
Tel: (0342) 220 20 81
Restoranını Antep’in yerlileri de tercih ediyor. Çiğ köftesini deneyin.

Grand Hotel
Tel: (0342) 325 65 65
www.gaziantepgrandhotel.com

Tuğcan Hotel
Tel: (0342) 220 43 23
www.tugcanhotel.com.tr

NEREDE YENİR?

İmam Çağdaş Et Lokantası
Tel: (0342) 231 26 78
www.imamcagdas.com
Türkiye’nin yüz akı olan kebapçılardan. 120 yıldır kapıları lezzet düşkünlerine açık. Masaya önce küffan ekmeği ile birlikte, biber, limon ve maydanoz geliyor, yanında da bir tas içinde ayran. Patlıcan ezmeli lahmacunu, kebap öncesi deneyebilirsiniz. Yemeği güzel bir baklavayla bitirin.

Çavuşoğlu Et Lokantası
Tel: (0342) 338 18 28

Şirvan Et Lokantası
Tel: (0342) 324 25 26

Papirüs Cafe
Tel: (0342) 220 32 79
Mekan, yüksek tavanlı, duvarları fresklerle süslenmiş eski bir Ermeni evi. Kekikten yapılan zahter çayı için.

NE YAPILIR?

Gaziantep Tahmis Kahvesi’nin tarihi ortamında keyif yapın. Antep fıstığından yapılan Menengiç kahvesi çok lezzetli.

Gaziantep Hayvanat Bahçesi çok güzel, vaktiniz varsa, görün.
Tel: (0342) 360 58 40

Hasan Süzer Etnografya Müzesi. Eski bir Antep evi restore edilip, geçmişteki yaşam canlandırılmış.
Tel: (0342) 230 47 21

Beyler, Yusuf Çelebi
(0 342 226 80 80)
hanımlar Şıh Hamamı’na (0 342 225 29 87) gidebilirler.