İç Anadolu | Ankara

Siyaset, Resmiyet ve Diplomasının dışındaki Ankara

Ankaraİ.Ö. 1200’lü yıllarda Hititlerin yaşadığı ve Ankuwash dedikleri şehir, daha sonra Lidya ve Perslilerin egemenliğine girmiş. Gordion’da kimsenin çözemediği düğümü, kılıcıyla ortadan ikiye ayıran Makedonyalı Büyük İskender yoluna devam edip, İ.Ö. 333 yılında o zamanki adı Ankyra olan Ankara’ya gelmiş ve şehri ele geçirdikten sonra Kapadokya’ya ilerlemiş.

İ.Ö. 24 yılında Roma İmparatorluğu’nun Galatia bölgesinin başkenti olan Ankara, ticaret yolları üzerinde olmasının avantajını hep yaşamış. Tarsuslu Aziz Pavlus şehre gelip, Hıristiyanlığı yaymaya çalışmış. 1402 Ankara’nın tarihinde önemli bir yıl: Anadolu’yu perişan eden Timur, Osmanlı sultanı I. Bayezid’i Ankara savaşında yendikten sonra, bir kafese koyup, yanında dolaştırmış. Bu olaydan yaklaşık 500 yıl sonra, Ankara Türk tarihinin şanlı sayfalarından birine adını kazımış. Düşman orduları tarafından ele geçirilme riski yüzünden Atatürk, İstanbul yerine, 13 Ekim 1923’de Ankara’yı başkent yapmış.

İstanbul’daki büyükelçilikler, insanların çamur sıvalı evlerde, elektrik ve su olmadan yaşadığı bu şehre önce gelmek istememişler ama ücretsiz arazi tahsisi söz konusu olunca, yavaş yavaş yeni binalarını inşa etmeye başlamışlar. Atatürk ile beraber şehri planlayan Alman ve Avusturyalı mimarlar, 30 bin kişilik nüfusun, zamanla ancak 800 bin olabileceğini düşünmüşler, şimdiki nüfus ise 4,5 milyon civarında…

ANADOLU MEDENİYETLERİ MÜZESİ

Anadolu’nun zengin tarihini gözler önüne seren bu müze, taş devrinden klasik dönemlere kadar çok sayıda seçkin eseri göreceğiniz, dünyanın en önemli müzelerinden biri. 15. yüzyıldan kalma, eski bir bedestenin restore edilmesiyle ortaya çıkan yapıdaki eserler, dünyanın bilinen en eski Neolitik yerleşimi olan Çatalhöyük’le başlıyor. Çin Xian’daki Banpo ve Amerikan yerlilerinin ABD’nin güneybatısındaki köy evleriyle ciddi benzerlikler taşıyan Konya Çatalhöyük’te bulunan eserler birbirlerinden binlerce kilometre uzakta yaşayan insanların aslında çok ortak özelliklere sahip olduklarını gösteriyor. Arizona’daki Havasu Gölü, insana Amerikan yerlilerinin de bizim gibi Orta Asya kökenli olup, Bering Boğazı’ndan geçerek, Amerika kıtasına gitmiş olabileceklerini düşündürtüyor. Müzedeki camekanlarda gördüğünüz bereket tanrıçası Kybele, aradan geçen on bin yıla rağmen hala aramızda olduğunu fısıldayıp, Mavi Ay dizisindeki Amerikalı ünlü yıldız Cybill Shepherd ile Türkçedeki Sibel’in aslında kendi adının türevleri olduğunu söylüyor. Günümüzdeki Süryanilerin atası sayılan Asurluların, küçücük tabletlere sığdırdıkları kanunlar ve ticari dokümanlar ise bu insanların inanılmaz bir uygarlığa sahip olduklarının kanıtı. Mısır kraliçesi olan Nefertiti’nin Hitit kraliçesi Pudahepa’ya yazdığı mektup, geçmişin bu iki önemli medeniyetinin ilişkilerini gözler önüne seriyor. Frigya ve Urartu dönemlerine ait eserleri de bulabileceğiniz bu müzenin alt katında, Ankara civarındaki kazılarda ele geçmiş ilginç eserler bulunuyor. Romalılar zamanında adı Angora olan şehir bölge başkenti olunca daha da önem kazanmış.

1923’e kadar kasabaydı

Ankara’yı keşfetmek için önce tarihi Ankara Kalesi’nden başlayabilirsiniz. Roma döneminden beri yerleşimin olduğu ve surlarla çevrili kaledeki en önemli eser hiç şüphesiz, Türkiye’nin sayılı müzelerinden biri olan Anadolu Medeniyetleri Müzesi. Eski bir kervansaray olan Çengel Han’da bulunan Rahmi M. Koç Müzesi ise şehrin yenilerinden. Avlusunda çay, kahve içebileceğiniz, antikacılarla dolu Pirinç Han, kalenin etrafını renklendiren binalardan. 1923’e kadar ufak bir kasaba olan Ankara, başkent olarak İstanbul’un yerini alınca, hızla büyümeye başlamış. Atatürk’ün, kurtuluş mücadelesini yönettiği ilk parlamento bugün Kurtuluş Savaşı Müzesi olarak kullanılıyor. Hemen karşısında ise harf devriminden önce yapıldığı için kaidesi Arap alfabesiyle yazılmış olan Atatürk heykeli bulunuyor.

Cumhuriyet’in ilk yıllarında çok sayıda olaya şahitlik eden Ankara Palas da Ulus’ta. Şehirdeki Roma dönemine ait en önemli eserlerden biri olan ve eskiden üzerinde, genç Roma imparatoru Julian’ın (İ.S 361-363) bir heykeli bulunan Julian Sütunu bu bölgedeki diğer eserlerden biri. Sütunun hemen yakınlarında ise Roma hamamının kalıntıları var. Hititler döneminden beri yerleşimin olduğu, Romalılar zamanında adı Angora olan şehir bölge başkenti olunca daha da önem kazanmış.

Hacı Bayram Veli Camii’nin yanındaki Augustus Tapınağı Ankara’daki en etkileyici yapılardan biri. Çok tanrılı dönemden kalma eserin duvarları camininkilerle iç içe geçmiş durumda. Tapınağın duvarlarına Augustus isimli imparatorun yaşamındaki önemli olaylar, hatta imparatorluğun masrafları Yunanca ve Latince olarak kazınmış.

Ankara’nın en eski camilerinden biri olan ve ilk olarak Selçuklular tarafından 1290’da yaptırılan Hacı Bayram Veli Camii, popülaritesini, 1987’den sonra Kocatepe’ye kaptırmış olsa da hala şehirdeki en çok ziyaret edilen yerlerden biri. Fakirlere ve ihtiyaç sahiplerine yaptığı yardımlarla bilinen Hacı Bayram Veli 1430’da ölmüş.

Hacı Bayram Veli
Hacı Bayram Veli Camii ve Augustus Tapınağı’nın Girişi

Ankara Müzesi Tanrıça Kubaba
Tanrıça Kubaba kabartması bazalt, Kargamış İ.Ö. 9. yüzyıl

ANKARA KALESİ

Ahşap evlerin arnavut kaldırımlı sokaklara taştığı Ankara Kalesi, ilk olarak Hititler tarafından üç bin yıl önce yapılmış; bugün gördükleriniz ise Bizans imparatoru III. Michael’in yaptırdıkları. En kuzeyde bulunan Ak Kale’den Ankara’nın güzel manzaralarını görmek mümkün. Buradan baktığınızda aşağıda kalan bölgede, ünlü Romalı General Pompey, İ.Ö. 74 yılında, etrafa dehşet saçan Rum Pontus kralı Mitridates’i yenmiş. Güney Kapı’nın içinde yer alan Alâeddin Camii ise 12. yüzyıldan kalma bir Selçuklu şaheseri. Kalede bulunan ve 24 ahşap sütunun üzerinde yükselen Aslanhane Camii şehrin en eski ve bana göre en çarpıcı yapısı. İçine girerseniz 1209 yılına tarihlenen ve Selçuklu mimarisinin en güzel örneklerinden olan minberine muhakkak göz atın. Caminin kurucusunun bahçede gömülü olduğu yer ise Ankara’daki yegane Selçuklu anıt mezarı. Gene aynı bölgede bulunan Ahi Elvan Camii, diğerinin gölgesinde kalsa da görülmeye değer yapılardan biri. İki caminin arasında bulunan Pirinç Hanı gezginlerin konaklaması için Ankara’nın ilk hanı olarak, 18. yüzyılda yapılmış. 1921 yılında, savaş sırasında ordu tarafından kullanılan binada bugün kırk tane dükkan bulunuyor. Müze yakınındaki Çıkrıkçılar Yokuşu ise daha ziyade, bakır, halı ve antika satan dükkanların olduğu bir yer. Kale civarında Eski Kandil ve And gibi tavsiye edebileceğim küçük kafeler var.

Gece hayatı ve alışveriş

Ulus’tan, şehrin merkezi olan Kızılay’a giderken, Sıhhiye’den geçecek, yol üzerinde, Cumhuriyet mimarisinin güzel örnekleriyle birlikte, Gençlik Parkı, Opera Binası, Ankara Üniversitesi, Adalet Sarayı ve adını Hititlerden önce bölgede yaşayan olan Hattilerden alan Hatti Anıtı’nı göreceksiniz. Bol miktarda türkü barının bulunduğu Kızılay’dan Atatürk Bulvarı istikametinde devam ettiğinizde önce sağınızda TBMM kalacak, ardından büyükelçilik binalarını geçerek Kuğulu Park’a ulaşacaksınız. Hemen sola sapın. Parkın diğer tarafındaki Tunalı Hilmi Caddesi, şehrin en şık yerlerinden biri. Türk el sanatlarına meraklıysanız, Tunalı Hilmi’deki Çeşni’ye (0312 4265787. www.cesniturk.com) muhakkak uğrayın. Osmanlı’dan kalma eski gelinlikler, elbiseler, çeyiz parçaları çok şık hediyelik eşyalara dönüşmüş.

Hilton ve Sheraton otellerinin arasındaki Karum Alışveriş Merkezi yerli yabancı çok sayıda dükkana ev sahipliği yapan bir yer. Karum’dan yukarı Gazi Osman Paşa istikametine devam ederseniz, Arjantin Caddesi’ne yani başkentin restoranlar bölgesine ulaşacaksınız. Bilkent Üniversitesi ve çevresi gibi Arjantin Caddesi de gece hayatının önemli duraklarından biri.

Kuğulu Park’tan sapmayıp, Cinnah Caddesi’nin dik yokuşundan yukarı çıkarsanız, şehrin en güzel manzaralı noktalarından biri olan, 125 metrelik Atakule size merhaba diyecek. İçindeki dükkanlarda vakit geçirebilir, restoranlarında kendinize ziyafet çekebilirsiniz. Kulenin olduğu Çankaya’da Cumhurbaşkanlığı Köşkü var.

TBMM’nin devamında, Eskişehir yolu üzerinde kara, deniz ve hava komutanlıkları ile bazı bakanlıkların binaları ve Armada Alışveriş Merkezi bulunuyor. Armada ve Karum dışında şehrin önemli alışveriş merkezlerinden biri ise Akköprü metro durağındaki Ankamall.

Ankara, çevresindeki ören yerleri Hattuşaş, Yazılıkaya, Alacahöyük ve Gordion ile de turist çekiyor. Şehre yaklaşık 100 kilometre mesafedeki Beypazarı ise son zamanlarda yaptığı atakla gezginlerin yeni duraklarından bir olmaya aday.

ANITKABİR

Ankara Anıtkabir Mozole sözcüğü, batı dillerine ve Türkçeye Bodrum’da bulunan, dünyanın yedi harikasından biri sayılan ve kral Mausolus için inşa edilmiş olan anıt mezar Mausoleum’dan geçmiş. Anıtkabir denilen Atatürk’ün mozolesi 1944-1953 yılları arasında yapılmış ve Atatürk’ün Etnografya Müzesi’ndeki naaşı, inşaat tamamlandıktan sonra buraya getirilmiş. Hitit aslanlarından esinlenerek yapılmış olan Aslanlı Yol’dan geçtiğinizde önce geniş bir meydana varıyorsunuz. Merdivenlerden çıktıktan sonra ulaştığınız neoklasik tarzda inşaa edilmiş binanın tavanında Anadolu motifleri taşıyan çok güzel mozaikler var. Türkiye’nin her şehrinden getirilen topraklarla dolu kapların ortasında gömülü olan Atatürk’ün mezarının üst kısmında ziyaretçilerin saygı duruşunda bulundukları mermer blok var. Atatürk’ün makam araçları ve Türkiye’nin ilk başbakanı olan İsmet İnönü’nün (1884-1973) mezarının bulunduğu meydandaki dev Türk bayrağının yanında Atatürk’e ait eşya ve eserlerin olduğu bir müze de bulunuyor. Atatürk’ün balmumundan yapılmış gerçekçi bir heykeli ziyaretçilerin müzede özellikle görmek istediği eserlerden biri. Müzenin devamında ise Kurtuluş Savaşı’nın detaylarını belli yerlerde üç boyutlu tablolarla gösteren muhteşem bir bölüm var, sakın kaçırmayın.

NEREDE KALINIR?

Sheraton
Tel: (0312) 468 54 54
www.sheratonankara.com
İçindeki İtalyan restoranı L’Angoletto şehrin en iyilerinden. Otel kongre merkeziyle ön plana çıkıyor.

Hilton
Tel: (0312) 455 00 00
www.hilton.com
Otelin bünyesinde bulunan Green House Restoran, uluslararası mutfağın iyi örneklerini tadabileceğiniz mekanlardan.

Angora House
Tel: (0312) 309 83 80
Kale’deki eski bir yapıda şık, zarif ve konukseverliği bol bir işletme.

Swissotel Ankara
Tel: (0312) 409 30 00
www.ankara.swissotel.com
Cumhurbaşkanlığı Köşkü’nün yakınında 150 odalı bir otel. Tesisteki Amrita SPA’da yaşamın tadını çıkartabilirsiniz.

Bilkent Hotel
Tel: (0312) 266 46 86
www.bilkentotel.com.tr
87 standart oda ve konak dedikleri 27 tane farklı tarzda döşenmiş suitiyle hizmetinizde.

Radisson Hotel
Tel: (0312) 310 48 48
İçindeki Loca restoran yemek için şehirdeki iyi alternatiflerden biri.

Ambassador Hotel
Tel: (0312) 428 48 48

Metropol
Tel: (0312) 417 69 90

NE YENİR?

Washington
Tel: (0312) 445 02 12
Kalede yer alan restoranın manzarası da, yemekleri de güzel.

Zenger Paşa Konağı
Tel: (0312) 311 70 70
Kaledeki restore edilmiş, eski konaklardan birinde yer alıyor. Mantı, pide ve gözlemesini deneyin.

Çengelhan Divan Brasserie
Tel: (0312) 309 68 00
Rahmi M. Koç Müzesi’nin içindeki lezzetli yemekler mekanı.

Chez le Belge
Tel: (0312) 484 14 78
Şehrin gürültüsünden uzakta, Konya yolu üzerinde, Gölbaşı’nda bulunan restoranın Fransız yemekleri iddialı.

Trilye
Tel: (0312) 447 12 00
www.trilye.com.tr
Şehrin en iyi balık lokantası, güzel bir bahçe içinde yer alıyor. Şefin fırında pişirilmiş deniz ürünleri spesiyalitesinden, ıstakoz termidora kadar her şey çok lezzetli.

Mezzaluna
Tel: (0312) 467 58 18
Şehrin yeni İtalyanı, Seğmenler Parkı manzaralı. Tanıdık, bildik bir tat.

Köşebaşı
Tel: (0312) 446 59 59
Clinton’lar yemek yiyeli beri en bildik kebapçılardan biri oldu. Doğru bir seçim.

Cafemiz
Tel: (0312) 426 44 77
www.cafemiz.com.tr
Şehrin en iyi kafelerinden biri. Dekorasyonu çok şık.

Niki
Tel: (0312) 426 54 90
İran Caddesi üzerinde, küçük ama çok temiz, servisi düzgün bir bistro. Ankara’daki yabancı misyon tarafından da tercih edilen bir yer. Önceden rezervasyon yaptırın.

Kuki House
Tel: (0312) 427 14 00
www.kuki.com.tr
Ankara’nın en iyi pastanesi. Waffle ve tatlıların tadına bakın.

Budakaltı
Tel: (0312) 427 72 71
Arjantin Caddesi’nin gözdelerinden. Güzel bir villa içinde yer alan mekan, Ankara elitlerinin de tercihi.

Kırmızı Rouge
Tel: (0312) 241 66 67
Çay yolu üzerindeki Arcadium alışveriş merkezinde. Dünya mutfağından örnekler sunuyor.

Ivy
Tel: (0312) 444 04 89
Amerikan mutfağının Ankara’daki en iyi temsilcisi.

Schnitzel
Tel: (0312) 468 54 00
Mega Residence Hotel’in içinde yer alıyor. Adı yanıltmasın, sadece Schnitzel ve elmalı turta gibi Avusturya spesiyaliteleri yok, deniz ürünleri de çok başarılı.

Wok
Tel: (0312) 446 19 92
Suşi barını ve hafta sonu partilerini kaçırmayın.

Arpien las Chicas
Tel: (0312) 466 43 26
Meksika mutfağından örnekler sunuyor.