İç Anadolu | Kapadokya – Avanos

Çömlekçiler diyarı, Avanos

Avanos ÇömlekTürkiye’nin en uzun nehri olan Kızılırmak’tan toplanan çamura, Hititlerden beri Avanos’ta şekil veriliyor. Yer gök çömlekçi dolu…
Çömlek yapımını Asurlular’dan öğrenen Hititler Avanos’u Zu-Winasa olarak adlandırmışlar.

Avanos, Hitit ve Frigya anlatılarında, volkan tanrısı tarafından özenle oluşturulmuş, masalsı, büyülü bir yer olarak geçiyor. Asurlulara ait ticaret yollarının geçtiği, Yunan ve Roma dönemlerinde adı Vanessa olan yerin, Selçuklular zamanında komutan Evranos Bey’in adını aldığı, zamanla da Avanos diye adlandırıldığı belirtiliyor. Tarihçi Strabon’un verdiği bilgilere göre, Vanessa Kapadokya Krallığı’nın Kayseri ve Kemerhisar’dan sonra üçüncü önemli merkezi.

Kızılırmak’a rengini veren kil, Avanos’un en meşhur sanatı olan çömlekçiliğe can vermiş. Kuşaktan kuşağa, babadan oğula geçerek günümüze ulaşan bu el sanatında hala Hitit döneminde kullanılan tekniğin izlerini sürmek mümkün. İlçedeki çömlekçilerden bazıları gelen turistlere çömlek yapımıyla ilgili bilgi verip, gösteri yapıyorlar. Chez Galip (0 384 511 42 40) ve Güray (0 384 511 23 74 www.gurayseramik.com.tr) çamura nasıl yaşam verildiğini görebileceğiniz yerlerden. Fırça (0 384 511 36 86) yeraltı şehirlerini andıran bir atölye. İçiçe oyuklardan geçerek, çinilerin, seramiklerin dünyasında, yolculuğa çıkıyorsunuz.

İlçenin diğer bir gelir kaynağı da Kapadokya genelinde olduğu gibi bağcılık. Üretilen üzümler, doğrudan sofraya getirilebildiği gibi, şarap yapımında da kullanılabiliyor. Avanos’ta vaktiniz varsa, merkeze bir kilometre mesafede olan, 2.yüzyıldan kalma Yamanlı Kilisesi’ni ziyaret edin. Avanos yakınlarındaki Özkonak yeraltı şehri ise bölgede çok turist olduğunda, Derinkuyu ve Kaymaklı yeraltı şehirlerindeki yığınlardan kaçmak için ideal. Anlatılanlara göre, evlerin altından, binlerce kişinin aylarca konaklayabildiği yeraltı şehirlerine bağlantı var.

Avanos’dan Göreme’ye giderken, Vaftizci Yahya Kilisesi’nin olduğu Çavuşin’e varıyorsunuz. 5.yüzyıldan kalma yapıda, daha sonraki döneme ait çok güzel freskler var. Çavuşin’den Kızıl Çukur’a doğru yürürseniz, doğa tarih ile elele verip, size ilginç sürprizler sunuyor. Meyve bahçelerinin, üzüm bağlarının arasında değişik kiliseler görüyorsunuz.

NEREDE YENİR?

Fırça’nın çıkışında, Hayriye Teyze’nin gözleme ve turşularının tadını çıkarın.

Hanedan
Tel: (0384) 511 50 06
Bir kervansaray gibi inşa edilmiş olan restoranda, dekorasyon da, yemekler de gayet iyi. Tuvaletler tertemiz.