İç Anadolu | Kapadokya – Ürgüp

Kapadokya’nın en büyük yerleşimi, Ürgüp

Kapadokya - Ürgüp 1923 yılındaki nüfus mübadelesine kadar ağırlıklı olarak Rumların yaşadığı Ürgüp’te bir kısmı turistik işletme haline çevrilmiş çok güzel eski taş binalar var. Eskiden insanların yaşadığı ve uzun zamandır boş olan mağara evler, şimdi restore edilip turizmin hizmetine sunuluyor. 700 metrelik tünelden geçerek, ilçenin üzerinde yer alan Temenni Tepesi’ne çıkıp, manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

Kapadokya’da doğanın eseri yerşekillerinin arasında tarıma elverişli vadiler bulunuyor.

Otuz milyon yıl önce Erciyes, Hasan ve Melendiz Dağları’nın volkanik patlamaları sonunda ortaya çıkan Kapadokya’nın anlamı Tarihçi Herodot’a göre “Güzel atlar ülkesi” ama güzel atlar mı doğanın yarattığı güzel sanatlar ülkesi mi insan bir türlü karar veremiyor. Kapadokya’da, güneşin, rüzgarın, karın, donun, zamanın, insanın elbirliğiyle oluşmuş olan volkanik tufa kökenli şekiller, verimli topraklara da mineralleriyle katkıda bulunmuşlar ve bağcılık ile meyvecilik bölgenin binlerce yıldır geçim kaynağı olmuş. Bugün bölgede çok güzel şaraplar üretiliyor.

Ürgüp’ten Avanos’a giderken geçilen Derbent Vadisi ilginç şekillerle dolu. Deveye benzeyen kaya parçası ise en çok fotoğrafı çekilenlerden biri. Biraz ilerideki Zelve Vadisi Göreme Açık Hava Müzesi kadar ilginç olmasa da kilise, manastır ve bir camiye ev sahipliği yapıyor. Zelve’ye giderseniz, Direkli, Balıklı, Üzümlü ve Geyikli Kiliseleri’ni görmeyi ihmal etmeyin. Hemen yakınındaki Paşabağ(ları) ya da eski adıyla Keşişler Vadisi ilginç peribacalarıyla dolu. Vadi adeta peribacalarının oluşumunu anlatan bir açık hava müzesi gibi. Yanındaki tepeye çıktığınızda, fotoğraf makinenizle çok güzel görüntüler yakalayabilirsiniz.

Aydın Kudu

NEREDE KALINIR?

Serinn
Tel: (0384) 341 60 76
www.serinnhouse.com
Kapadokya’daki en sıradışı otel. Eski taş bina, çok modern eşyalarla döşenmiş. Sahibi Eren Hanım’ın zevki her yana yansımış.

Sacred House.
Tel: (0384) 341 71 02
www.sacred-house.com
Kapadokya mimarisi ve Ortaçağ şatolarının inanılmaz kombinasyonu. Kendinizi biraz şımartmak istiyorsanız, Kapadokya’daki doğru adres.

Esbelli Evi
Tel: (0384) 341 33 95
www.esbelli.com
Zevkli döşenmiş eski evlerle, taşa oyulmuş evlerin güzel bir örneği. Terastan manzara harika.

4 oda Cave House
Tel: (0384) 341 60 80
www.4oda.com
Yürek konmuş, şirin mi şirin bir tesis, sanki kendi eviniz.

NEREDE YENİR?

Şömine Restoran
Tel: (0384) 341 84 42
İlçenin en iyisi. Servis de, fiyatlar da iyi. Testi kebabı bölgenin ve restoranın spesiyalitesi.

Ehlikeyf
Tel: (0384) 341 61 00
www.ehlikeyf.info
Şık bir mekan. Türk ve dünya mutfağından lezzetler var. Testi kebabını deneyin.

Kapadokya turunuz için iyi bir seyahat acentesine ihtiyacınız varsa, Argeus bölgede her türlü başarılı turistik organizasyona imzasını atan bir şirket.
(0384) 341 46 88’i arayın ya da www.argeus.com.tr yi tıklayın.