İç Anadolu | Kapadokya – Yeraltı Şehirleri

Yeraltı Şehirleri

Yeraltı ŞehirleriKapadokya, bazıları binlerce kişi alabilecek büyüklükte, onlarca yeraltı şehrine ev sahipliği yapıyor. Bulunan arkeolojik eserler bu şehirlerin ilk olarak Hititler zamanında düşmanlardan korunmak maksadıyla kullanıldığını gösteriyor. Daha sonraki dönemlerde ise Araplardan korunmak isteyen Hıristiyanlara mesken olmuş. Onca yoldan gelen düşmana ne kötü bir sürpriz; ortalıkta ne savaşacak, ne de din değiştirecek adam var!

Tatlarin, Güzelyurt ve Mazıköy’de de ilginç yeraltı şehirleri var.

Yeraltı şehirlerinde, oturma, yatak ve erzak odaları, şarap üretim bölümleri, dini eğitim veren okullar, kiliseler, havalandırma boşlukları, ahırlar, mutfaklar, su kuyuları var. Havalandırma boşluklarından kafanızı uzattığınızda, yeraltında ne kadar derine indiğinizi görüp, eski zaman insanlarına hayranlık duyuyorsunuz. Denildiğine göre bu şehirlerin bazıları tünellerle birbirine bağlanmış ve düşman birini bulduğunda, diğerlerine geçilmiş. Bulundukları yer konusunda onları ele verecek tek şey duman olduğundan bacaların yolunu uzatıp, dumanın farklı bir noktadan çıkmasını sağlamışlar. Yeraltı şehirlerinde bugün iyi bir aydınlatma ve takip etmeniz gereken yönü gösteren tabelalar var. Sadece kandil ışığında ve yol yordam bilmeden burada dolaştığınızı düşünün, ben düşman yerinde olmak istemezdim doğrusu. İçerisi labirent gibi. Yeraltı şehrini bulsanız bile yolu bulmak imkansız. Tehlike anında girişi kapatmak için belli yerlerde, yuvarlak kocaman taşlar var. Yeraltı şehirlerinde yürürken tüneller çok darlaşabiliyor, eğer klostrofobiniz ve eğilerek yürüme probleminiz varsa, sadece ilk katına bir girip, gördüğünüzle yetinin. Kapadokya’daki yeraltı şehirlerinin en gözde olanları Kaymaklı ve Derinkuyu.

Kaymaklı Nevşehir’e daha yakın, dokuz kilometre uzakta bulunan Derinkuyu ise daha büyük. Derinkuyu sekiz katlı ve 55 metre derinliğe kadar iniyor, kapladığı alan da 1500 m2 civarında.

Derinkuyu / Yeraltı Şehri | Kaymaklı / Yeraltı Şehri