Karadeniz Bölgesi | Amasya

Yeşilırmak’ın ortadan ayırdığı şehir, Amasya

Amasya, kesinlikle Türkiye’nin en güzel küçük şehirlerinden biri. Ortasından geçen Yeşilırmak, şahane eski evleri ve kahveleri ile harika bir tatil kenti.

Amasya, Büyük İskender’le ilgili kayıtlarda sık sık adı geçen şehir olarak karşımıza çıkmakta.

Amasya’ya “Şehzadeler Şehri” deniyor. Nedeni de Şehzadelerin burada yetiştirilmesi.

Amasya’yı görüp de aşık olmamak elde değil. Bir kere o kadar romantik bir şehir ki, insanı hemen avucunun içine alıp bulutların üzerine taşıyor. Harika kafeleri, nehir boyu yürüyüş yolu, kim bilir hangi zengin ailelerin tarihlerine tanıklık etmiş yalıları ile bir rüya şehri.

Pontus’un başkenti

Bir zamanlar Hitit kentlerinden biriymiş. Büyük İskender almış, Kral Mithridates zamanında, İ.Ö. 281’de altın çağını yaşamış.
Pontus oluşmaya başlarken, dünyanın ilk tarihçilerinden olduğu bilinen Strabon, Amasya’da dünyaya gelmiş. Pontus zamanında başkent olmuş. Pontus krallarının bazılarının mezarları, Amasya’nın kayalarında gizlenmiş. Şehir, İ.Ö. 47’de Romalılara geçmiş. Ondan sonra da, Amasya’da çok az iz bırakan Bizans’a.

1075’de Selçuklular tarafından alınmış. İran’a doğru sefere çıkan orduların dinlendiği yermiş. Osmanlı eserleri açısından da çok zengin. Ayrıca, 19. yüzyıl’da toplam 18 medrese ve 2000’den fazla öğrenci ile bir İslam merkezi.
Yapılan restorasyon çalışmaları ile yıkılmak üzere olan birçok ev, yeniden hayata dönüyor. Üstelik ne kadar sanatsal işler yapıldığını da belirtmek lazım.

Bütün gün kaya mezarlarından nehir kıyısına, medreselerden eski camilerine, dolaştım durdum. Gençlerle sohbet ettim; Amasya’yı çok sevdim.
Bence Türkiye’nin en güzel küçük şehirlerinden. Hayat sakin, halkı son derece aydın, manzaralar şahane, tarih doyurucu… İnsan daha ne ister ki…

NASIL GİDİLİR?

Bütün büyük şehirlere otobüs seferleri var.

İstanbul 685, Ankara 335 km. En yakın havaalanı Samsun’da. Samsun-Amasya arası ise 130 km. Kendi arabanızla gidecekseniz, yol fena değil.

NE YENİR?

Çılbır çorbası, bakla dolması ve elma tatlısını tatmadan dönmeyin. En çok yapılan çorba, “toyga” çorbası. Küçük kırmızı Amasya elmasından da bolca almayı ihmal etmeyin, yolda çok iyi gidiyor.

NEREDE KALINIR?

İlk Pansiyon
Tel: (0358) 218 16 89
Osmanlı döneminden kalma eski bir Ermeni evi detaylara sadık kalınarak restore edilmiş. Banyolar sıradan gelebilir, kalorifer olmayışı hayal kırıklığı yaratabilir ama geniş pencereler, süslü tavanlar ve yer yatakları insanı etkiliyor, Osmanlı oyununda başrole soyunuyorsunuz.

Büyük Amasya Oteli
Tel: (0358) 218 40 54
İki yıldızlı

Maden Otel
Tel: (0358) 218 60 50
İki yıldızlı

NE YAPILIR?

Nehir boyunca güzel bir yürüyüş yapın, kahvelerde dinlenin. Özellikle Belediye Parkı’nda oturun.

Kaya mezarlarını, özellikle Aynalı Mağara’yı ziyaret edin.

Atatürk Caddesi üzerindeki Amasya Müzesi, sadece öğlene kadar açık. Küçük bir müze, ama görmekte fayda var.

Kale’ye biraz tırmanma yolu var, ama değiyor. Çok güzel…

1267 yılında inşa edilmiş olan Gök Medrese Camii’ni gezin.

Taş Han ve Vakıf Bedesten Kapalı Çarşı, şehrin en güzel gezinti noktalarından.

Gümüşlü Cami 1326’da yapılmış. Çok etkileyici.

Mehmet Paşa Camii, 1486 yılında Lala Mehmet Paşa tarafından yaptırılmış. İmarethane, hastane, han ve hamamı da var. Biraz ilerideki Beyazıt Paşa Camii’ni de unutmayın. 1419’da yapılmış ve Bursa’daki Yeşil Cami’ye çok benziyor.

Hatuniye Mahallesi’ndeki eski Osmanlı evlerini seyredin.

Büyük Ağa Medresesi’ni gezin.

1865 yılında yapılmış olan Hazeranlar Konağı’na giriş serbest. “Nasıl hayatlar yaşanmış bu konakta” diye çok hayal kurdum…

Kaleköy’e gitmenizi öneririm. Kalesi, ahşap camii ve hamamıyla çok güzel.

Saraycık Köyü, gene ziyaret edebileceğiniz güzel bir köy. Şehirden çok uzak değil ve köy halkı oldukça samimi.

Yassıçal Köyü’nde çok güzel bir lokanta var.

Ayrıca köylülerin dokuduğu kilimlere de bakabilirsiniz.

“Ferhat su kanalı”nı görün. Aşk nelere kadir, benim gibi şaşırın! Erken Roma Dönemi’ne ait 6 km.’lik kanalın 2 km.lik bölümünü görmek mümkün. Kanal Ferhat Dağı’nda bulunuyor.