Marmara Bölgesi | Bursa – Uludağ

Kış turizminin Bodrum’u, Uludağ

UludağUludağ, Bursa’ya 2540 metre yüksekten bakıyor… İsterseniz kayak yapın, isterseniz bahar çiçeklerini seyre çıkın, isterseniz hafif yürüyüşlerle temiz havanın tadını çıkarın… Uludağ, her mevsim başka güzel!

Uludağ’a kışın çıkıyorsanız, yol üzerinde aracınıza zincir almak veya kiralamak mümkün.

Dağ, gerçekten de ulu. Tepesinde karları, yamaçlarında türlü türlü ağaçlarıyla, gerçekten de çok ulu bir dağ Uludağ…
Batı Anadolu’nun en yüksek dağı. 1961 yılında, Uludağ’ın neredeyse 13 bin hektarlık bölümü, “milli park” olarak ayrılmış. Çok yerinde bir karar olduğunu, yukarı çıktıkça daha iyi anlıyorsunuz…

Uludağ’a her mevsimde gittim ben; her mevsimde de aşık oldum. Baharda renk renk çiçeklerin arasında, taze yeşil tonunda bir halıdasınız sanki. Yazın serin hava, sonbaharda da kırmızı ve turuncu tonlarındaki yapraklar insanın aklını alıyor. Kışı anlatmama gerek bile yok…

Sarıalan, Kirazlı Yayla ve Çobankaya, bence her Uludağ ziyaretçisinin gitmesi gereken yerler. Bir de Bakacak Tepesi’nden Bursa’yı seyretmenin tadına doyum olmuyor…

Uludağ’ın antik çağlardaki adı “Olympos Misios”du. O devrin insanları, kendilerini yüksek yerlerden izleyen tanrıların, bu dağda yaşadıklarına inanırlardı. Bizans döneminde din adamlarının barınağı oldu. Hatta o kadar çok keşiş Uludağ’da inzivaya çekildi ki, dağ bu kez de “Keşiş Dağı” adıyla anıldı.

Uludağ’ın kaçırılmaması gereken bir özelliği de, yükseldikçe bitki örtüsünde görülen değişimler. Her metrede iklim değiştikçe, ağaçlar ve çiçekler de şekil değiştiriyor. Sırasıyla defne, kestane, karaağaç, çam ve göknar ağaçlarını seyretmenin keyfine diyecek yok. Bir de, sadece Uludağ’da bulunan ve “Uludağ Göknarı” denen bir tür göknar ağacı var ki genellikle 1000 metreden sonra kendini gösteriyor.

Yol boyunca kır lokantaları sizi bekliyor. Dağ havasından mıdır nedir, Uludağ’da yenen ızgara etin tadı bambaşka oluyor. Sucuk ekmeği de unutmayın. Konuştuğum dükkan sahipleri sucuğun bu farklı tadının kullandıkları kaliteli et ve özel baharat karışımından kaynaklandığını söylediler. Sarıalan’da “Pala Cemal’in Yeri”ni özellikle tavsiye ederim. Hava soğuksa, sıcak şarabı da kaçırmayın. Bol tarçınlı, karabiberli sıcak şarap, fark ettirmeden çarpıyor; sürücüler dikkat!

Kayak yapmak zor değil!

Eğer Uludağ’a kış mevsiminde gidiyorsanız, doğal olarak birinci gitme nedeniniz kayak yapmak… Bilmiyorsanız, çok da dert edecek bir durum olmadığını söylemek istiyorum. Beş, bilemediniz 10 saat ders almak, genelde yeterli oluyor. Hatta bunu bir haftalık bir kayak tatiline yayıp, günde bir veya iki kez ders alıp, arada da bolca pratik yaparsanız, fena kaymayan bir “kayakçı” olarak şehre dönmeniz mümkün. Bu bilgi de tecrübeyle kanıtlanmıştır!

Değişik zorluk seviyelerinde 10 ayrı kayak pisti var. Ayrıca, karda giden araçlarla gezinti yapmak da çok keyifli. Son yıllarda oldukça popüler olan gezinti araçları, özellikle gençler tarafından çok rağbet görüyor.

Kışın telesiyejlerle çeşitli noktalara ulaşmak çok rahat. Her köşede başka bir manzara var. Bazen kayanları seyretmek de çok keyifli oluyor.

Gece hayatının “eller havada” durumunu anlatmaya gerek yok. Uludağ’da konaklamak için çok seçenek var. Hafta sonu geçirmeyecekseniz ve tatiliniz sömestr tatiline denk gelmiyorsa, fiyatlar konusunda daha da avantajlısınız demektir. Hatta Bursa’da kalıp, teleferik ve minibüslerle de ulaşım yapmak olası. Kayak kiraları ve dersler, artık eskisi kadar pahalı değil.

Uludağ’a kışın çıkıyorsanız, dağda aracınıza zincir takmak için bekleyen bir sürü insana rastlayacaksınız. Zincir almak veya kiralamak seçenekleriniz arasında.

Kayak ve yürüyüş yapmak, dağda trekking turlarına katılmak, manzara seyretmek ya da sadece enfes ızgaralar yemek için; Uludağ ülkemizin en güzel köşelerinden…

NEREDE KALINIR?

Birinci bölgede dağda ilk yapılan tesisler bulunurken, ikinci bölgede World of Wonders, Montebaia, Karinna, Kar Tanesi, gibi yeni işletmeler yer alıyor.

Ağaoğlu Resort
Tel: (0224) 285 20 01
www.agaoglumyresort.com.tr

Kervansaray
Tel: (0224) 285 21 87

Beceren
Tel: (0224) 285 21 11

Grand Yazıcı
Tel: (0224) 285 20 50

Club Voyage Alkoçlar
Tel: (0224) 285 23 22

World of Wonders
Tel: (0224) 285 22 88
www.wowhotels.com

Montebaia Otel
Tel: (0224) 285 23 83
www.baiahotels.com
Uludağ’daki en güzel dekorasyona sahip olan otel.

Karinna Hotel Convention & Spa
Tel: (0224) 285 23 60
www.karinnahotel.com
Uludağ 2. gelişim bölgesinde hizmet veriyor ve kar keyfi yapmak isteyenlere beş yıldızlı bir tatil imkanı sunuyor. Uludağ’ın en uzun kayak pisti olan Volfram Detachable’de ve yedi ayrı liftte ücretsiz kayak yapma imkanı sağlayan otel ayrıca iş toplantıları, kongre ve seminerler için de uygun bir mekan. SPA’sında muhakkak masaj yaptırın.