Marmara Bölgesi | Yalova – Yalova Termal

Şifa arayanların buluşma noktası, Yalova Termal

Yalova Termal’de İ.Ö. 2000′den beri yeryüzüne çıkan şifalı sular, binlerce yıldır hastalara şifa veriyor. Uzmanlar, kaplıcaların birçok hastalığın iyileşmesine yardımcı olduğunu söylüyor. Ayrıca yürüyüş parkurları ve arboretum da enfes… Yalova Termal, stresli şehir hayatından kaçanlar için güzel bir soluklanma noktası.

Termal’in Gökçedere köyünün bomboş sokaklarında yürüyorum. Hafta sonu gezginlerine iki gün var. Birkaç market ve pansiyondan başka açık yer yok. Sadece Seyfi Baba’nın “patates-ekmek” dükkanı ışıklı.

Seyfi Görürü ya da “Filozof Seyfi”, küçücük dükkanında hem patates kızartıyor, hem de mermer anahtarlıklara isim yazıp satıyor. “Burası rahat, emniyetli, yeşil; Arap çok gelir. Bilirsin, Arapların çoğu şeker hastası ve şişman, o yüzden burayı hiç bırakmazlar.”

Seyfi Baba, Termal’in “bilge kişi”si. 2 bin 500′den fazla atasözü yazmış. İşte birkaç örnek: “Dolar kekemeyi bile bülbül yapar…” “Sürat yapmadan önce helvanı yap…” “İyi bir sopanın 72 lisan bildiği söylenir…”

Hayali, kendi yazdığı özlü sözleri bir kitapta toplamak. Ah bir de yayınevi ayarlayabilse… “Evelallah” orta 2′ye kadar okumuş olan Seyfi Baba, kendi tabiriyle doktora vermek için okulu bırakmış. Üç çocuğu büyümüş, yedi torunu olmuş, yaşı 60′ı geçmiş ama hâlâ doktora meselesini halledememiş.
Askerlik hariç bütün hayatı Termal’de geçmiş Seyfi Baba’nın. Kedileri, 90′ı geçkin annesi ve duvar yazıları görmeye değer. Bir de durmadan “Seyfi Baba” diye uğrayan yerel halkla bütünleşmek için en uygun mekan. Küçücük dükkan mutluluk saçıyor sanki.

Rus kızların peşindeki bıyıklılar

Seyfi Baba da, diğer yerel halk gibi, Gürcü. Yıllar önce bölgeye yerleşmişler. Aslında, köyün geçmişi çok daha eskilere, antik çağa kadar dayanıyor. Bölgenin bilinen ilk ismi Pythia. Söylentilere göre, şifalı sular İ.Ö. 2000′de meydana gelen bir yer sarsıntısı ile gün yüzüne çıkmış. Bölge Roma döneminde sağlık merkezi haline bürünmüş. Meşhur Kurşunlu Banyo (Çatısının kurşun kaplamasından ötürü böyle söyleniyor) 15 asır evvel Jüstinyen tarafından yaptırılmış. 1900′de Abdülhamit’in emriyle tamir ettirilmiş. Tamirat işlemleri 3 yılda tamamlanmış.

1929′da Termal’e gelen Atatürk, bölgeyi çok beğenmiş. Onun emriyle, 1936′da, Termal Otel’-in inşaatı başlamış. Atatürk ölmeden az önce, 1938′in başında da konuklarını kabul etmeye başlamış.Yeniden yapılmak için yıkılmış olan otel, maalesef yıllardır kapalı.

Adli vaka kışın pek yok. Yazın Araplarla beraber, Seyfi Baba’nın tabiriyle “haşaratlar” da doluşuyor Termal’e. Kapkaç, fahişelik, dolandırıcılık… Ama şimdilerde, Rus sevgilileri ile açık havuza giren bıyıklı ve göbekli beyler dışında, insanı rahatsız edecek hiçbir şey yok.

Kurşunlu’nun açık havuzu olağanüstü. Suyun hem banyo kürü olarak hem de içerek; romatizma, siyatik ağrıları, mide-bağırsak rahatsızlıkları, safra kesesi şikayetlerine iyi geldiğini uzmanlar açıklamışlar. Bu arada, bence kaplıcaların en iyi geldiği rahatsızlık, sinir bozukluğu!

Yalova Termal Atatürk Köşkü2 km’lik parkurunda yürüdüm, Atatürk’ün Evi’ni gezdim, arboretumdaki ağaçları seyrettim. İki gün geçirdim. Çocukluğumda anne ve babamla gidip Termal Oteli’nde kaldığımız günleri anımsadım. Hatta o zamanlar, yemek esnasında müzik yapan ağlak suratlı, papyonlu, Cevat Kurtuluş’a benzeyen bir kemancı vardı. Kemancıya ne oldu acaba?

NASIL GİDİLİR?

Arabasız bir yolculuk düşünüyorsanız, İstanbul’dan Yalova’ya ulaşmak çok kolay.
Kabataş’tan deniz otobüsü veya Sirkeci’den vapur seferleri var. Yalova’dan Termal’e çok sık minibüs kalkıyor ve sadece 12 km.

Araçla gidecekseniz, körfezi dolaşmaya hiç gerek yok. Yenikapı-Yalova feribot seferleri hayatı kolaylaştırıyor ve sadece 1,5 saat sürüyor.

NEREDE KALINIR?

Çamlık Otel en iyi otellerden biri. Arka tarafa bakan odalarının fiyatı, ön tarafa bakan odalardan daha ucuz. Otel fena değil, personel ortalama, yataklar çok rahatsız.
Tel: (0226) 675 74 00

Kaplıcaların hemen üst tarafındaki Gökçedere köyünde, küçük otel ve pansiyonlar var.

NE YAPILIR?

Orman içindeki Sudüşen Şelalesi’ne gidin.
6 km. uzaklıkta, yolu da iyi değil ama şelale çok güzel.
2 km’lik parkuru yürüyün, hatta iki kez!
Kaplıcaların girişindeki arboretumu ve Atatürk Köşkü’nü ziyaret edin.
Kurşunlu Banyo en meşhur kaplıca. Açık havuzu çok güzel.
Çınar, Sultan, Valide ve Sıra Banyolar diğer kaplıca hamamları; mutlaka en az birinde şifalı sularla keyif yapın.

Yalova-Termal yolunda, Hayrettin Karaca’nın arboretumunu ziyaret edin. Tel: (0226) 833 77 67